Leonardiana w kolekcjach polskich w Wilanowie

Jolanta Królikowska kolaż

Jolanta Królikowska – Okna czasu

Soter Jaxa-Małachowski, Łódź rybacka na plaży, malarstwo marynistyczne, sztuka polska, Niezła sztuka

Soter Jaxa-Małachowski. Pejzaże morskie

Hasior. Wystawa ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem

Jan Matejko z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz kolekcji prywatnych

Powroty. Szwajcarska kolekcja Zbigniewa Mikulskiego

Wyspiański. Posłowie

Dźwięki pierwotne

Martyna Wójcik-Śmierska ilustracja

Słownik dobrych łodzianizmów. Interpretują polscy ilustratorzy

Spętany Pegaz. Pokaz obrazu „Pegaz wśród kwiatów” z kolekcji MNP

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Galeria Koreańska

23 lutego 201821 lutego 2019

Wystawa czynna od 23 lutego 2018 roku | Państwowe Muzeum Etnograficzne

Otwarcie nowej niezwykłej ekspozycji stałej poświęconej kulturze koreańskiej już 23 lutego 2018 w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Galeria Koreańska, bo o niej mowa, w swoim założeniu stanowi replikę tradycyjnego koreańskiego domu – hanok. Wystarczy zdjąć buty i wkroczyć w przestrzeń hanok, by poczuć się jak w Azji.

W porównaniu z innymi krajami Dalekiego Wschodu, kultura i sztuka Korei wciąż rzadko są prezentowane w Europie. Trudno nie zauważyć jednak rosnącego zainteresowania tym krajem. Właśnie dlatego Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie postanowiło uruchomić projekt kolekcjonerski, który przybliży tradycje i obyczajowość Korei.

fot. materiały organizatora

fot. materiały organizatora

Do tej pory w zbiorach pozaeuropejskich muzeum znajdowało się zaledwie kilkanaście eksponatów reprezentujących kulturę koreańską. Za sprawą nowej ekspozycji stałej ich kolekcja stanie się największą w Polsce. Najliczniejsza grupa obiektów (ponad 60 sztuk), których część wejdzie w skład wystawy, została zakupiona w prywatnej galerii Dirka Pfannebeckera – Chinese Arts & Crafts we Frankfurcie nad Menem. Pojedyncze eksponaty pochodzą również z galerii sztuki w Turynie.

Większość przedmiotów kolekcji koreańskiej stanowią drewniane meble i akcesoria z XIX i XX wieku. Obok mebli, wykonanych z wyjątkową precyzją, wydobywającą piękno naturalnej tekstury drewna, zdobionych okuciami, a zarazem bardzo funkcjonalnych, znalazły się również matryce pochodzące z Haeinsa – słynnej świątyni koreańskiego buddyzmu Seon. Całość kolekcji uzupełnia niezwykła ceramika: zabytkowe celadony – pokryte przezroczystą, nieco spękaną glazurą o zielonkawej, szarej lub niebieskawej barwie, ich współczesne odpowiedniki i dawne naczynia gliniane.

Zwiedzający wystawę będą mieli okazję zobaczyć dom koreański, którego podział wiąże się z rolami społecznymi ściśle określonymi w społeczeństwie o charakterze patriarchalnym. W ramach ekspozycji symbolicznie zaprezentowane zostaną dwie przestrzenie – saranbang (część męska) i anbang (część kobieca). W pierwszej z nich mężczyźni studiowali, pracowali, przyjmowali gości i niekiedy spożywali posiłki w towarzystwie dygnitarzy. Stąd musiała być ona wyposażona w odpowiednie przedmioty – szafy, regały, stoliki, w których przechowywano kamienie do rozcierania tuszu i narzędzia do pisania, biurka czy listowniki. W części kobiecej znajdowały się kabinety, skrzynie i pudełka z lustrami na kosmetyki. Istotnym elementem koreańskiego domu stało się ogrzewanie podłogowe – ondol, które zarówno implikuje styl życia (używanie mat i materacy zamiast krzeseł), jak i stanowi oryginalny produkt kultury koreańskiej. W prezentowanej przestrzeni nie zabraknie elementów dekoracyjnych, wśród których wymienić można przykłady tradycyjnego malarstwa i parawany – nie tylko rozdzielające przestrzeń, ale też stanowiące ozdobę.

Większość powierzchni koreańskich domów projektowano z uwzględnieniem filozofii „pożyczenia od natury” (chagyeong), a dokładniej – „pożyczenia od natury jej piękna”. Umożliwiało to tworzenie zrównoważonych wnętrz harmonizujących z otaczającym je krajobrazem. Każdy mebel umieszczano w określonym kontekście, kierując się całościową ideą zrozumiałą przede wszystkim dla człowieka charakteryzującego się wyrafinowanym smakiem i wielką wrażliwością. Wystawa prezentowana w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie w swoim założeniu ma w jak najlepszy sposób oddać charakter koreańskiego tradycyjnego domostwa oraz ukazać jego wyjątkowość, w dużej mierze płynącą z filozofii życiowej Koreańczyków. Ekspozycja łączy tradycyjne wzornictwo z współczesnym koreańskim designem stanowiącym jego naturalną kontynuację.

Galeria Koreańska to wyjątkowa inicjatywa – pierwszy tego typu projekt zrealizowany w tak kompleksowy sposób. Otwarciu ekspozycji będą towarzyszyć wydarzenia specjalne, takie jak pokaz filmowy, zajęcia z kaligrafii i warsztaty kulinarne, mające na celu przybliżenie odbiorcom kultury Korei w wielu jej aspektach.

Szczegóły

Start:
23 lutego 2018
Koniec:
21 lutego 2019
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
http://www.ethnomuseum.pl/galeria-korea%C5%84ska.html

Miejsce

Państwowe Muzeum Etnograficzne
Kredytowa 1
00-056 Warszawa, mazowieckie Polska
+ Google Map
Telefon:
22 827 76 41
Strona internetowa:
http://www.ethnomuseum.pl