Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Z Wrocławia do Nowego Jorku i z powrotem. Hans Poelzig i styl tworzywa

26 maja 20222 października 2022

Z Wrocławia do Nowego Jorku i z powrotem. Hans Poelzig i styl tworzywa

Z Wrocławia do Nowego Jorku i z powrotem.
Hans Poelzig i styl tworzywa

26 maja 2022 r. – 02 października 2022 r.
Muzeum Architektury we Wrocławiu
Kuratorzy: Jerzy Ilkosz i Maria Zwierz

więcej informacji >>

Z Wrocławia do Nowego Jorku i z powrotem. Hans Poelzig i styl tworzywa
Wystawa Z Wrocławia do Nowego Jorku i z powrotem. Hans Poelzig i styl tworzywa

Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę poświęconą życiu i twórczości Hansa Poelziga – jednego z najważniejszych architektów XX stulecia i teoretyka architektury, pedagoga i animatora życia artystycznego we Wrocławiu.

Impulsem dla prezentowanej ekspozycji było przekazanie w 2020 roku do zbiorów Muzeum Architektury kompletu mebli zaprojektowanych przez Hansa Poelziga dla wrocławskiej rodziny Briegerów. Meble, stanowiące przez lata wyposażenie nowojorskiego salonu profesora Fritza Sterna, są unikatowymi przykładami sztuki użytkowej projektowanej przez tego wybitnego architekta. Nigdy wcześniej nie były publicznie prezentowane, a ich fotografie zostały po raz pierwszy zamieszczone w katalogu wystawy „Hans Poelzig we Wrocławiu. Architektura i sztuka 1900–1916”, która przekrojowo prezentowała dorobek Hansa Poelziga na tle życia artystycznego Wrocławia pierwszej dekady XX wieku. Kuratorzy obecnej ekspozycji – Jerzy Ilkosz, dyrektor MA, i Maria Zwierz – postanowili przyjrzeć się bliżej twórczości architekta przez pryzmat jego stosunku do rzemiosła, które było niezwykle istotnym elementem pracy Hansa Poelziga, zarówno jako projektanta, jak i pedagoga.

Wystawa Z Wrocławia do Nowego Jorku i z powrotem. Hans Poelzig i styl tworzywa obejmuje projekty i dzieła sztuki użytkowej z okresu, gdy Poelzig kierował Królewską Szkołą Sztuki i Przemysłu Artystycznego we Wrocławiu, przemianowaną w 1911 roku na Akademię Sztuki i Rzemiosła Artystycznego. W swej działalności pedagogicznej kładł ogromny nacisk na swobodny rozwój zdolności twórczych każdego studenta. W tym celu wprowadził indywidualne kształcenie w warsztatach rzemieślniczych, pod okiem wybranego mistrza. Podczas swych zajęć zachęcał uczniów do projektowania indywidualnych wnętrz, dostosowanych do konkretnego miejsca i za każdym razem innych. Wiele uwagi poświęcał aranżacjom wnętrz mieszkalnych i projektowaniu do nich mebli, pracując nad tymi tematami razem ze studentami.

Na wystawie oprócz kompletu mebli zaprojektowanych dla rodziny Briegerów, zobaczymy też elementy oryginalnego wyposażenia Sali Ślubów w ratuszu w Lwówku Śląskim, archiwalne fotografie oraz projekty wnętrz i wyposażenia domu własnego architekta (dom przy ob. ul. F. Chopina 2, wyburzony w 1971 roku), projekty architektoniczne ze zbiorów MA (w tym koncepcje wzorcowego domu jednorodzinnego powstałe na Wystawę Rękodzieła i Rzemiosła Artystycznego w 1904 roku), materiały z kolekcji Architekturmuseum der Technischen Universität Berlin oraz obrazy i tkaniny ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Na ekspozycji będzie można również obejrzeć film „Golem” w reżyserii Paula Wegenera i Carla Boese, do którego w 1920 roku Hans Poelzig zaprojektował scenografię. Dzięki uprzejmości Lwóweckiego Towarzystwa Regionalnego, pokazujemy też dioramę Domu nad Bobrem (Boberhaus) – willi w Lwówku Śląskim, wybudowanej na początku XX wieku według projektu Hansa Poelziga.

Szczegóły

Początek:
26 maja 2022
Koniec:
2 października 2022
Witryna internetowa:
http://ma.wroc.pl/pl/artykul/z-wroclawia-do-nowego-jorku-i-z-powrotem/
NIEZŁA SZTUKA © 2022. ALL RIGHTS RESERVED.