Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Henryk Waniek – Kwadratura koła

6 grudnia 201910 lutego 2020

Wernisaż: 06 grudnia 2019 r.
godz. 18.00
Galeria Sztuki Wirydarz
Wystawa czynna do: 10 lutego 2020 r.

Koło w kwadracie to oczywiście jeszcze nie kwadratura koła, bo nawet nie wiadomo, czy ona w ogóle istnieje. W każdym razie nie dowiódł tego Michael Maier, który w roku 1616 dwunastoma rozdziałami swojego traktatu rozważał tę sprawę. Traktat nosił tytuł De circulo physico quadrato hoc est auro eiusque virtute medicinali…W dedykacji dla landgrafa Hesji Maurycego przypomina Maier o Pitagorasie, Arystotelesie, Archimedesie, o Platonie a jakże. Z traktatu wynika wiele, lecz przede wszystkim, że koło istniejące fizycznie jako kwadrat jest owym złotem, które leczy wszystko. Ciekawe, że coś podobnego odkrył trzysta z okładem lat później Salvador Dali, któremu wystarczało położyć kawałek złota na bolącym miejscu i ból natychmiast ustawał. Tego nie wiem, bo złota nie posiadam, a na bolączki mam inne sposoby.
Umieszczanie w kwadratowej przestrzeni okrągłych obrazów odwraca moją uwagę od takich rzeczy. Tło kwadratowe to mój skromny ukłon w stronę czarnego (a także białego) kwadratu Kazimierza Malewicza. Okrągłe obrazy są natomiast aluzją do widoków, jakie mieli pasażerowie transatlantyckich parowców patrzący przez iluminatory. A raczej, jakie by mieli gdyby parowce nie płynęły w poprzek mórz, lecz przez kraje, do których mogłyby zawinąć. – Henryk Waniek,  Listopad 2019

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

Henryk Waniek urodził się 4 marca 1942 w Oświęcimiu. Studia artystyczne w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Grafiki w Katowicach. Dyplom otrzymał w 1970 roku.W 1976 roku otrzymał Stypendium Rządu Włoskiego na pobyt we Florencji (Włochy). W latach 1976-77 – Stypendium THE KOSCIUSKO FOUNDATION, Nowy Jork (USA).Odznaczony w 2005 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Sporadycznie projektuje plakaty i książki. Pomiędzy 1978 a 1992 zaprojektował i zrealizował kilka scenografii dla sceny i filmu. Po roku 1973 napisał szkice na temat sztuki i opublikował je w polskich periodykach. Od 1980 r. mieszka i tworzy w Brwinowie pod Warszawą.
Henryk Waniek jest malarzem surrealistą. Realizuje swoje wizje w tradycyjnym malarstwie olejnym, zajmuje się również rysowaniem, grafiką wydawniczą i plakatem oraz sporadycznie scenografią do sztuk teatralnych. Prace śląskiego artysty eksponowane były na ponad 100 wystawach zbiorowych; jest również autorem ponad 100 wystaw indywidualnych.
Henryk Waniek jest także pisarzem i znawcą historii, filozofii, religioznawstwa i literatury mistycznej. Jest twórcą kilku książek eseistycznych. Pisze drobne utwory literackie, uprawia krytykę artystyczną. Od 1971 roku publikuje w czasopismach kulturalnych i literackich. Jego twórczość pisarska jest odbiciem jego fascynacji i zainteresowań ezoterycznych i historiozoficznych związanych ze Śląskiem, wpisanych w skomplikowane dzieje tych ziem.

Szczegóły

Początek:
6 grudnia 2019
Koniec:
10 lutego 2020
Witryna internetowa:
http://wirydarz.com.pl/henryk-waniek-kwadratura-kola/

Miejsce wydarzenia

Polska + Google Map
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.