Geniusz baroku. Szymon Czechowicz (1689–1775)

Artystka. Anna Bilińska-Bohdanowicz

Najeźdźcy wyobraźni. Wystawa prac Andrzeja Dudzińskiego

Na tropie tajemnicy – ożywianie archiwalnych pocztówek

Paweł Orłowski. Linia i płaszczyzna

Witkacy wystawa, Zakopane

Tropikalne Uroki. Witkacy i Zakopane

Kolory przemian. Malarstwo polskie z kolekcji Krzysztofa Musiała

Metamorfozy Owidiusza – Mity greckie w rycinach według Hendrika Goltziusa

Wyspiański. Przestrzeń studyjna

96 x Giewont

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Historia Motoryzacji w Miniaturze

1 czerwca 201831 grudnia 2020

Wernisaż: 01 czerwca 2018 r
godz. 16:00
Muzeum Narodowe w Kielcach |
Muzeum Dialogu Kultur
Kurator: Michał Biłejszys

Wystawa stała

Wystawa Historia Motoryzacji w Miniaturze skupia się na zaprezentowaniu najcenniejszych obiektów pochodzących ze zbioru podarowanego Muzeum Narodowemu w Kielcach przez Sławoja Franciszka Gwiazdowskiego (1927-2009), pioniera kolekcjonerstwa modeli pojazdów w Polsce.

Wśród licznych (ponad 200) zaprezentowanych miniatur będzie można podziwiać obiekty reprezentatywne dla wszystkich ważnych ośrodków produkcji samochodowej, tj. pochodzące z wytwórni amerykańskich, europejskich czy krajów byłego bloku wschodniego. Większość modeli przedstawia konstrukcje osobowe i sportowe. Jednak nie zabraknie też policyjnych radiowozów i pojazdów militarnych.

fot. materiały  organizatora

fot. materiały organizatora

Istotnym założeniem wystawy jest oddanie oryginalnego zamysłu donatora, którym było udokumentowanie historii motoryzacji od pierwszych automobili z końca XIX wieku do współczesnych samochodów. Najbardziej reprezentatywną częścią kolekcji są modele aut produkowanych do lat 40. XX wieku, które, zdaniem samego Gwiazdowskiego, stanowiły najważniejszą grupę w jego zbiorach. Szczególne miejsce wśród miniatur samochodów osobowych z tego okresu zajmuje CWS T-1, pierwszy całkowicie polski samochód osobowy produkowany seryjnie w latach 1927–1931 w Centralnych Warsztatach Samochodowych w Warszawie. Zbudowanie modelu od podstaw zajęło Gwiazdowskiemu około 300 godzin, a efekt wzbudził sensację w prasie modelarskiej ze względu na niezwykle dokładne odwzorowanie detali oryginalnego pojazdu.

Osobną grupę stanowią modele imponujące swoimi rozmiarami. Na wyróżnienie zasługuje, wykonany w skali 1:8, Rolls-Royce Phantom II 40/50 HP Continental „Star of India” z 1934 roku. Model przedstawia specjalny egzemplarz samochodu stworzony dla maharadży miasta Rajkot. Przedział pasażerski w kolorze szafranu stanowi interesujący kontrast barwny z pozostałymi elementami nadwozia, wykonanymi z polerowanego aluminium. Model posiada składany dach, zrobiony z płótna, tak jak w prawdziwym pojeździe.

Ważnym elementem wystawy będzie aranżacja podnosząca jej wartość edukacyjną i naukową. Wykorzystane zostaną fotogramy, wydruki o powiększonym formacie oraz plansze prezentujące, w sposób wizualnie atrakcyjny, wiadomości z zakresu historii motoryzacji. Ponadto, ekspozycja będzie stanowić punkt odniesienia do organizacji warsztatów edukacyjnych skupiających się na takich tematach, jak np. budowa modeli pojazdów czy nauka zasad bezpieczeństwa drogowego.

Szczegóły

Start:
1 czerwca 2018
Koniec:
31 grudnia 2020
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
https://mnki.pl/mdk/pl/dla_zwiedzajacych/wystawa_stala/historia_motoryzacji_w_miniaturze

Miejsce

Muzeum Narodowe w Kielcach | Muzeum Dialogu Kultur
ul. Rynek 3
25-303 Kielce, Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 41 344 60 96 wew. 302 lub 307
Strona internetowa:
http://mnki.pl/mdk/