- To wydarzenie minęło.
Historia nie/oczywista. 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich
9 marca 2024 – 30 czerwca 2024
Wyjątkowa opowieść o dwustu latach istnienia Muzeum Książąt Lubomirskich. Rembrandt, Brueghel, Dürer, a także współcześni artyści polscy: Olaf Brzeski czy Paweł Baśnik i Jerzy Kosałka – poprowadzą nas przez losy niezwykłej instytucji – od jej początku do czasów współczesnych.
Szukając pojęcia najtrafniej definiującego dwustuletnią historię muzeum, kuratorki wystawy wybrały określenie nie/oczywista. Tak też można opisać eksponaty zaprezentowane na wystawie. Zaaranżowane w przestrzeni Sal pod Kopułą przez Olafa Brzeskiego zachęcają nas do poznania niezwykłej opowieści. Kuratorki i współpracujący z nimi artyści sprawiają, że jest to opowieść pełna emocji, zaskakująca i wielowymiarowa. Nieoczywiste są bowiem i dzieje Muzeum, i losy ludzi, którzy je tworzyli, a także dzieła, które znajdują się w jego zbiorach.
Poznamy dzieje Muzeum Książąt Lubomirskich, które były nierozerwalnie związane z dramatyczną historią Polski: ocalanie dziedzictwa kultury podczas zaborów, budowa instytucji po odzyskaniu niepodległości czy grabież dzieł sztuki podczas II wojny światowej. Na wystawie zobaczymy także odzyskaną w lipcu 2023 roku stratę wojenną – obraz Madonna z dzieciątkiem.
Ekspozycji towarzyszyć będzie program edukacyjny oraz obszerny folder.
Kuratorzy: Alicja Przestalska, Hanna Kuś-Joachimiak
Projekt i aranżacja wystawy: Olaf Brzeski
Instalacja filmowa: Sławomir Rumiak
Kompozycja malarska: Paweł Baśnik
Identyfikacja wizualna: Jakub Stępień
Instytucje użyczające prace na wystawę: Biblioteka Narodowa w Warszawie, Fundacja Książąt Lubomirskich, Gabinet Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy