Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Ian Malone – Nasze nieujarzmione „Ja”

18 października 201930 listopada 2019

Ian Malone – Nasze nieujarzmione „Ja”
wernisaż: 18 października 2019, g. 19:00
wystawa: 18 października 2019 – 30 listopada 2019
Galeria sztuki Po Prawej Stronie Wisły
ul. Konopacka 15/ 1a Warszawa
(wt. – czw. 14.00 – 17.00; pt. 14.00 – 18.00; sob. 11.00 – 15.00)

*   *   *

„Nasze nieujarzmione «ja»” to premierowa, indywidualna wystawa irlandzkiego artysty Iana Malone’a w Polsce.

Wystawa „Nasze nieujarzmione «ja»”, odnosi się do cyklu obrazów, powstających po 2015 r., w których rozwijana jest opowieść krytyczna wobec problemów XXI wieku. Postrzeganie zoologiczne ludzi otwiera furtkę do obserwacji ich zachowań w królestwie zwierząt oraz poddaniu krytycznej analizie cech, które są bestialskie i barbarzyńskie w odniesieniu do siebie samych. Obrazy przedstawiają najczęściej małpy człekokształtne, które w ikonografii chrześcijańskiej uosabiały głupotę, próżność i skąpstwo, także upadek wartości, nawiązują do sytuacji, charakteryzujących współczesne społeczeństwo XXI wieku.

*   *   *

Ian Malone, Galeria sztuki po prawej stronie Wisły
Ian Malone, Sycophant Banquet | 2018

Wizerunku małp do wyszydzania głupoty ludzkiej Artyści używali w XVI I XVII wieku, Pieter Bruegel Starszy czy David Teniers (Młodszy). Postacie małp człekokształtnych w obrazach Iana Malone’a pokazują krytyczny stosunek do idei antropocentryzmu, która stawia człowieka w centrum świata jako gatunek uprzywilejowany, rozumny, etyczny, a przez to traktujący innych w tym zwierzęta z należnym im poszanowaniem. Tymczasem w pracy „Współczesny kicz”, Artysta poddaje pod rozważenie tego, co takiego decyduje o tym, że zwierzęta traktujemy raz jak najlepszych członków rodziny, innym razem znęcamy się nad nimi lub wykorzystujemy do zaspokojenia wymyślonych potrzeb typu zabijanie dla sportu czy dla pozyskania materiału biżuteryjnego.

Ian Malone, Galeria sztuki po prawej stronie Wisły
Ian Malone, Doplhin Brexit Space Fantasy | 2017

To jest jeden z wątków, które odkrywamy, obcując ze sztuką Iana Malone’a. Główne treści odnoszą się jednak do wskazania widzowi pierwotnych instynktów i zachowań, które w drodze ucywilizowania opuściły człowieka. Jak daleko zmienił człowieka konsumpcjonizm, niwecząc kulturę, w której wyrósł. Co wydarzyło się z komunikacją między ludźmi, jak wpływa świat wirtualny, wymyślony na dzieci, w którym spędzają coraz więcej czasu. Krytyce poddana zostaje ludzka obłudna moralność.

Zanurzenie Autora w studiach antropologicznych, narzuca widzowi z góry przemyślaną narrację. Jest to tylko propozycja i zaproszenie do dalszych rozmyślań. Malarstwo Iana Malone’a naznaczone symbolizmem, konstrukcją planu, w której poszczególne sceny rodzajowe są charakterystyczne dla obnażenia słabości ludzkiego gatunku jest czymś więcej niż płótnem wypełnionym kolorem. Malarstwo to jest pełne alegorii, które przez obcowanie z nim, pozwala na odkrywanie coraz głębszych pokładów zagadek.


Ian Patrick Malone jest artystą Irlandzkim, urodzonym w 1983 r. Studiował w Crawford College of Art and Design w Cork, w latach 2002-2004, 2008-2010. Szczególną uwagą objął takie przedmioty jak: malarstwo, filmoznawstwo, historię sztuki, rysowanie z natury, rycinę, ceramikę. Po roku 2015 r. Ian Malone rozpoczął pracę nad cyklem obrazów w technice olej na płótnie, przedstawiającym ssaki naczelne, uwikłane w problemy społeczne, etyczne, religijne i polityczne, właściwe społeczności ludzkiej. Bardzo dobry warsztat Iana Malone’a wyrósł z inspiracji współczesnymi pracami sztuki wizualnej George’a Condo, Gercharda Richtera, Roberto Matty, Dorothei Tanning czy Keitha Haringa. Wydarzenia polityczne w sposób syntetyczny relacjonowane są na płótnach w stylu trafnym i przemyślanym, jak robi to Banksy. Obrazy Iana Malone’a, bogate w wątki relacji człowiek-człowiek, człowiek-zwierzę, wynikają z głębokiego zainteresowania Autora biologią, antropologią, teorią ewolucji czy aktualną polityką. Jest znawcą książek zoologów Desmonda Morrisa, Jareda Diamonda i Richarda Dawkinsa. Ian Malone mieszka i tworzy w Youghal, w Irlandii.

Szczegóły

Początek:
18 października 2019
Koniec:
30 listopada 2019

Miejsce wydarzenia

Galeria Sztuki Po Prawej Stronie Wisły
Konopacka 15, lok. 1A
Warszawa, 03-428 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 604 267 955
Witryna internetowa:
http://poprawejstroniewisly.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.