
Idea. Forma. Funkcja. Projektowanie i przemysł w Polsce 1888-1939
3 kwietnia 2025 – 4 maja 2025


Wzornictwo przemysłowe to dziedzina łącząca w sobie naukę, sztukę i technologię, która ma na celu stworzenie funkcjonalnych, estetycznych i innowacyjnych produktów. Zanim Wanda Telakowska powołała do życia Instytut Wzornictwa Przemysłowego, wydarzyło się bardzo wiele. Niniejsza wystawa jest jednym z wydarzeń organizowanych w ramach obchodów 75. rocznicy istnienia Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Przedstawia pionierskie myśli i idee z lat 1888-1939, które zrewolucjonizowały sposób myślenia o wzornictwie takie jak: łączenie piękna z funkcjonalnością, badania nad ergonomią czy budowanie świadomości społecznej w zakresie estetyki. Przyczyniło się do tego wielu artystów, architektów, profesorów, a także liczne ugrupowania: Warsztaty Krakowskie, Spółdzielnia Artystów ŁAD, grupa BLOK czy Praesens.
Na zaprezentowanych fotografiach, w dużym przekroju, można zobaczyć jak na przestrzeni lat zmieniał się styl, często dyktowany potrzebami politycznymi, światową modą, czy po prostu – wizją artysty. Przedstawione zostaną również kultowe projekty mebli, ceramiki m.in. meble Stanisława Witkiewicza, krzesło „Piórko” Jana Kurzątkowskiego, platery Julii Keilowej czy porcelana z Ćmielowa. Omówione zostaną ważne wydarzenia z tamtego czasu, takie jak wystawy krajowe i zagraniczne, fakty historyczne, rola publikowanych czasopism i magazynów.
Jednocześnie wystawa stanowi preludium do planowanej w 2026 roku wystawy poświęconej projektantkom, pracującym w IWP, a także samej prof. Wandzie Telakowskiej.
Idea. Forma. Funkcja.
Projektowanie i przemysł w Polsce 1888-1939
Wernisaż: 3 kwietnia 2025 r., godz.19:00
Instytut Wzornictwa Przemysłowego | Sala Desigerów
Kurator: Michał Łukasik
Organizator: Instytut Wzornictwa Przemysłowego