Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Irena Zieniewicz. Borderline

26 stycznia 202312 marca 2023

Irena Zieniewicz, Borderline, wystawa, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, niezła sztuka

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprasza na wystawę Ireny Zieniewicz – Borderline. Motywem przewodnim prezentacji prac artystki w Galerii Re:Medium jest temat granicy, tworzący wielopłaszczyznowe pole do dyskusji w dobie aktualnych kryzysów społeczno-politycznych. Wystawę będzie można oglądać do 12 marca w Galerii na ul. Piotrkowskiej 113. Wernisaż odbędzie się w czwartek 26 stycznia o godzinie 18.00.

Irena Zieniewicz, Borderline, wystawa, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, niezła sztuka
Wystawa Irena Zieniewicz. Borderline w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi

W obliczu rozgrywających się tuż za wschodnią granicą Polski wydarzeń „syndrom granicy” nabiera dodatkowego znaczenia, stwarzając szerokie pole interpretacyjne, co zostało zaakcentowane w twórczości Ireny Zieniewicz, która uważnie obserwuje wszystko to, co dzieje się na świecie. Sięga po różnorodne dziedziny, takie jak m.in. rzeźba, instalacja, prace site specific, malarstwo, grafika artystyczna i projektowa, by odnieść się do ważnych problemów współczesności. Wykorzystuje te media, mając świadomość, że materialność dzieła pozwala pełniej wybrzmieć ideom: równości wszystkich ludzi, szacunku dla ich godności, wolności.

Bordeline – tytuł wystawy w Galerii Re:Medium może implikować różnorodne skojarzenia interpretacyjne, takie jak: połączenie dwóch słów „border” – granica, „line” – linia, sztuczny podział, dzielenie przestrzeni/dzielenie społeczeństw, granica jako próba ochrony przed napływem „złego”, budowanie granic – próba stabilizacji sytuacji politycznej. Mechaniczny zabieg – rysowanie granic, który powtarza się w pracach Ireny Zieniewicz, nawiązuje również do pojęcia znanego w psychiatrii. „Borderline” to także osobowość z pogranicza: Mimo że stan emocjonalny tych osób nieustannie się zmienia, to jednocześnie jest on stabilny; określa się to pojęciem: „stabilnej niestabilności”. Interesujące dla twórczyni są zależności między „osobowościami z pogranicza”, „sytuacją na granicy”, „osobami, które są na granicy” – zarówno dotyczy to faktycznej sytuacji geograficznej (osoby koczujące na granicy polsko białoruskiej), ale także „osoby, które są na granicy wytrzymałości fizycznej i psychicznej”.

Irena Zieniewicz, Borderline, wystawa, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, niezła sztuka
Irena Zieniewicz, Grafika z serii Nie-miejsca | 2020

W swojej twórczości Irena Zieniewicz porusza takie tematy, jak: emigracja, dyskryminacja, tożsamość, prawa człowieka, ksenofobia i nietolerancja. Należy do grona progresywnych artystek, które torują drogę ku wolności myślenia, łamiących bariery przyzwyczajeń, skojarzeń, zapisów pamięci oraz skłonności do kategoryzowania.

Jak podkreśla kuratorka wystawy – Adriana Usarek: Głos artystów jest tu szczególnie istotny, to oni najczęściej interpretują współczesne zjawiska i problemy. Irena Zieniewicz, za pomocą wyrazistego języka sztuki, komentuje napięcia występujące we współczesnym świecie. Na problemie wyznaczania granic skupia się zarówno w pracach wykonanych w technice sitodruku wielkoformatowego, jak i w cyklu dzieł malarskich na płótnie, o nieregularnych kształtach, utrzymanych w ziemistej palecie barw (moro). Niekonwencjonalne granice, cięcia, stanowiące główne elementy tworzonych przez nią obrazów nie narzucają jednoznacznej interpretacji, wymagają od widza, by sam je subiektywnie odczytał.

Wydarzenie na facebooku »

Szczegóły

Początek:
26 stycznia 2023
Koniec:
12 marca 2023
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi | Galeria Re:Medium
ul. Piotrkowska 113
Łódź, 90-001 Polska
+ Google Map
Telefon:
42 632 24 16
Witryna internetowa:
http://mgslodz.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.