Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Jacek Malczewski. Współbrzmienia. Lusławice 2024

14 lipca 202415 września 2024

Jacek Malczewski. Współbrzmienia. Lusławice 2024, wystawa, muzyka, sztuka polska, sztuka współczesna, malarstwo, niezła sztuka
Jacek Malczewski. Współbrzmienia. Lusławice 2024, wystawa, muzyka, sztuka polska, sztuka współczesna, malarstwo, niezła sztuka
Wystawa Jacek Malczewski. Współbrzmienia. Lusławice 2024

„Nic tu nie zginęło, co prawdziwie piękne, bo to ma w sobie nieśmiertelności iskrę, miłość!” – słowa Cypriana Kamila Norwida doskonale oddają ideę Lusławic – miejsca trwale naznaczonego fascynującą historią i pięknem natury, które inspirowało myśl humanistyczną oraz działających tu artystów.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach serdecznie zaprasza na szczególną wystawę czasową: Jacek Malczewski. Współbrzmienia. Lusławice 2024. W związku z 170. rocznicą urodzin i 95. rocznicą śmierci artysty przypadającymi w bieżącym roku do 15 września 2024 w Lusławicach trwa wystawa nieznanych lub rzadko pokazywanych dzieł Jacka Malczewskiego pochodzących z prywatnych zbiorów polskich kolekcjonerów.

To szczególne wydarzenie dowodzi, że w Lusławicach kształty, barwy, światła i zapachy zdają się dźwiękami, a ich współbrzmienie to wyjątkowy koncert. Hasło wystawy – „współbrzmienia” – nawiązuje do obecnych w Lusławicach i od wieków nieustannie przenikających się różnych dziedzin sztuki. Wciąż pozostają tu splecione w inspirującym dialogu, tworząc niepowtarzalny akord inspirujących doświadczeń zarówno dla artystów, jak i słuchaczy.

„Malczewski to głęboki poeta i ogromny, do samego dna oryginalny talent malarski, złączeni w jednym człowieku” – twierdził Stanisław Witkiewicz. Sam malarz deklarował: „Gdybym nie był Polakiem, nie byłbym artystą”. Choć jego twórczość związana jest z czasem Młodej Polski, sztuka nawiązywała do idei romantyzmu poprzez rozważania na temat ludzkiej natury czy mesjanizmu. Malczewski to twórca, którego ukształtował polski duch, stale obecny w tematach jego dzieł. Twórczość Krzysztofa Pendereckiego, podobnie, na wskroś przesiąknięta jest polskością. Dzieło, jakie pozostawili po sobie obaj artyści, jest wielowątkowe, będące świadectwem neoromantycznej wrażliwości i wyrafinowanej humanistyki. Jacek Malczewski i Krzysztof Penderecki to twórcy stale poruszający się wśród takich tematów jak ojczyzna, życie i śmierć. „Mnie interesują tematy wielkie i uniwersalne. I zawsze wydawało mi się, że szkoda czasu na drobiazgi” – to wyznanie mogłoby być mottem twórczości Patrona Centrum.

W przestrzeniach ECM KP, wypełnionego na co dzień dźwiękami muzyki, w otoczeniu piękna natury komponowanego przez Krzysztofa Pendereckiego Arboretum zachęcamy do okrywania wielowymiarowego piękna arcydzieł Jacka Malczewskiego. Myślą Wassily’a Kandinsky’ego zapraszamy do Lusławic: „Różne gałęzie sztuki próbują wyrazić to, co jedynie one potrafią i środkami dla każdej z nich najbardziej właściwymi. Pomimo naturalnych pomiędzy nimi różnic, a może dzięki nim, nigdy jeszcze rozmaite sztuki nie były tak blisko siebie, jak właśnie dziś, w czasach duchowej przemiany”.

Kurator: prof. UAM dr hab. Bartosz Korzeniewski
Współkurator: Jadwiga Kania, ECM KP

Warsztaty malarskie towarzyszące wystawie

TWARZĄ W TWARZ – WARSZTATY MALARSKIE Z AUTOPORTRETU
28 lipca 2024 , g. 11:00 (niedziela)
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego 
Bilety »

Zapraszamy do Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach na warsztaty malarskie z autoportretu. Jacek Malczewski traktował swoją twarz jako studium malarskie. Jego autoportrety prezentują wieczny, uniwersalny obraz artysty. Malarz przedstawiał siebie w różnych kostiumach i pod różnymi postaciami, w otoczeniu chimer, muz (Autoportret z muzą, 1905) czy faunów (Autoportret z faunami, 1906). Wcielał się również w postacie biblijne (Chrystuts w Emaus, 1909; Chrystus przed Piłatem, 1910).

Jaką wartość niesie ze sobą autoportret? Czy uwiecznienie swojego wizerunku to przybranie maski? A może próba dotarcia do prawdziwego ja, swojej istoty? Zachęcamy, aby stanąć w obliczu swojego świata wewnętrznego, przyjrzeć się swoim myślom, wybrać się w podróż do świata wyobraźni. To najlepsza okazja, aby z samego siebie uczynić podmiot twórczości.

Uczestnicy warsztatów przynoszą własne narzędzia (farby, pędzle, płótno itp.). Sztalugi zapewniamy na miejscu. Uczestnicy chętni do zwiedzania wystawy czasowej obrazów Jacka Malczewskiego mają możliwość zakupienia dodatkowych biletów w cenie ulgowej.
Warsztaty poprowadzi Joanna Wałek, absolwentka studiów malarstwa na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, w ramach których kształciła się na kierunku Art&Design na portugalskim uniwersytecie Escola Superior de Educacao w Coimbrze, oraz we włoskiej L’Accademia di belle arti di Brera w Mediolanie.

Szczegóły

Początek:
14 lipca 2024
Koniec:
15 września 2024
Kategorie Wydarzenie:
, ,
Wydarzenie Tagi:
Witryna internetowa:
https://penderecki-center.pl/news#83471

Miejsce wydarzenia

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego
Lusławice 250
Zakliczyn, 32-840 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 14 666 43 01
Witryna internetowa:
https://penderecki-center.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.