Geniusz baroku. Szymon Czechowicz (1689–1775)

Artystka. Anna Bilińska-Bohdanowicz

Najeźdźcy wyobraźni. Wystawa prac Andrzeja Dudzińskiego

Na tropie tajemnicy – ożywianie archiwalnych pocztówek

Paweł Orłowski. Linia i płaszczyzna

Witkacy wystawa, Zakopane

Tropikalne Uroki. Witkacy i Zakopane

Kolory przemian. Malarstwo polskie z kolekcji Krzysztofa Musiała

Metamorfozy Owidiusza – Mity greckie w rycinach według Hendrika Goltziusa

Wyspiański. Przestrzeń studyjna

96 x Giewont

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Jan Stanisławski – Mistrz młodopolskiego pejzażu

29 marca 201725 czerwca 2017

Jan Stanisławski – Mistrz młodopolskiego pejzażu
Miejsce: Aneks Jednego Mistrza w Muzeum Miasta Łodzi,
ul. Ogrodowa 15
Termin: 29 marca – 25 czerwca 2017 r.
Wernisaż wystawy:
Kurator: Monika Nowakowska
Patroni medialni: Artinfo.pl, e-kalejdoskop.pl, Kalejdoskop, Niezła Sztuka, Radio Łódź, Spotkania z Zabytkami


Wystawa obejmować będzie ponad 40 prac wypożyczonych z Muzeum Narodowego w Krakowie, z handlowych galerii sztuki oraz od łódzkich kolekcjonerów prywatnych – miniaturowe pejzaży miejskie i wiejskie, impresyjne studia roślin i wody, nastrojowe nokturny z różnych okresów krótkiej acz intensywnej twórczości Jana Stanisławskiego: od początku lat 80. XIX wieku po 1906 rok. Punktem wyjścia prezentacji będzie przypadająca w 2017 roku 110. rocznica śmierci artysty, który zmarł 6 stycznia 1907 roku.

jan-stanislawski-wystawa-muzeum-miasta-lodzi

Obrazy malowane są farbami olejnymi na płótnie, tekturze, desce lub kartonie, najczęściej impastami, wszystkie są oprawione i w dobrym stanie konserwatorskim, ich wymiary wahają się od 12×21 cm do 54,5×100,5 cm. Dopełnieniem malarstwa będą przykłady grafiki – kilka litografii barwnych i czarno-białych – powielające motywy z obrazów w syntetycznym ujęciu. Prace pogrupowane zostaną wątkami tematycznymi podzielonymi na: widoki polskiej wsi, krajobrazy Ukrainy, motywy krakowskie, pejzaże z zagranicznych podróży (Włochy, Francja), studia roślin – prezentujące spectrum zainteresowań artysty oraz poszukiwania warsztatowe.

Jan Stanisławski (1860-1907) to jeden z najwybitniejszych polskich malarzy-pejzażystów, czołowy przedstawiciel młodopolskiego modernizmu, Mistrz miniatury, w której wypracował własny, rozpoznawalny po dziś dzień styl. To zarazem jeden z kluczowych pedagogów zreformowanej przez Juliana Fałata krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie, w której prowadził katedrę pejzażu, zwaną też „szkołą Stanisławskiego”, kształcąc w niej kolejne pokolenie polskich pejzażystów, często kontynuatorów jego twórczości jak łodzianin Henryk Szczygliński, ulubiony student Mistrza Jana.

Jan Stanislawski Tenczyn - ruiny zamku

Jan Stanisławski Tenczyn – ruiny zamku, niedatowany, olej, deska 16×22,5 cm własność prywatna

Łódzkim wątkiem wystawy będą zbiory prywatne oraz kontekst Galerii Mistrzów Polskich, w której prezentowane są cztery prace Jana Stanisławskiego dokumentujące kolejne etapy jego artystycznych poszukiwań: wczesny szkic akwarelowy „Sterty siana” z 1880-1881 roku z okresu studiów akademickich w Klasie Rysunkowej Wojciecha Gersona w Warszawie; impresyjną wedutę „Pont-Neuf w Paryżu” z lat 1885-1895 czyli okresu artystycznych podróży artysty po Europie w poszukiwaniu własnego stylu oraz dwa przykłady dojrzałej twórczości malarskiej, reprezentujących młodopolski modernizm pejzaży z ulubionym motywem wodny: „Pejzaż [Dniepr]” i „Brzegi Dniepru – pejzaż III. Ukraina” z lat 1903-1905.

Jan Stanisławski Topole

Jan Stanisławski Topole, litografia, papier 22,5×13 cm

Wystawie towarzyszyć będzie folder z tekstem problemowym dotyczącym prezentowanych prac, spis prac z wystawy oraz kilka ich reprodukcji. Wystawę promuje listkowy kalendarzyk na 2017 rok z reprodukcją obrazu „Brzegi Dniepru – pejzaż III. Ukraina”, którego promocja odbyła się 15 stycznia 2017 roku w siedzibie muzeum. Warto też dodać, że w ramach projektu aplikacje na smartfony, zrealizowanego we współpracy z Fundacją Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”, przy tym obrazie znajduje się kod QR, dzięki któremu można bezpłatnie pobrać przez telefon typu smartfon tekst Urszuli Kozakowskiej-Zauchy poświęcony artyście lub odsłuchać jego wersję audio, tekst jest też dostępny na portalu.

Szczegóły

Start:
29 marca 2017
Koniec:
25 czerwca 2017
Wydarzenie Category:

Miejsce

Muzeum Miasta Łodzi
Ogrodowa 15
91-065 Łódź, Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
https://www.muzeum-lodz.pl