Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Jarosław Modzelewski – Obrazy z dzieciństwa

25 marca 202131 lipca 2021

Jarosław Modzelewski, niezła sztuka

Jarosław Modzelewski – Obrazy z dzieciństwa
25 marca – 31 lipca 2021
Galeria aTak

Więcej informacji »


Już po raz trzeci możemy w Galerii aTAK oglądać malarstwo Jarosława Modzelewskiego. Zaczęło się od poplenerowej wystawy w 2008 roku, na której artysta pokazał swoje toskańskie impresje malowane w Vellano, dokąd rok wcześniej przyjechał na moje zaproszenie wraz ze swoimi uczniami i przyjaciółmi. Spędziliśmy wówczas ze sobą trzy tygodnie, dzięki czemu mogliśmy się lepiej poznać, porozmawiać o sztuce, o życiu.

Jarosław Modzelewski, niezła sztuka
Jarosław Modzelewski, Kopyta, wypadek w Ukcie | 2020, fot. materiały organizatora

Trzy lata po tej włoskiej przygodzie przyszedł czas na jego pierwszą indywidualną wystawę w naszej galerii. Teraz spotykamy się z nim po raz trzeci. Tym razem pokazujemy prace nietypowe dla Modzelewskiego, gdyż nie utrwalają one na płótnie otaczającej go dzisiaj rzeczywistości – do czego artysta nas przyzwyczaił. Na wystawianych obecnie obrazach malarz odkrywa bowiem przed nami świat inny, pokazuje okruchy swego dzieciństwa, ożywają fragmenty wspomnień sprzed lat.

To, co widzimy na wystawie, było kiedyś, wydarzyło się dawno temu i malując dzisiaj te przebłyski pamięci, artysta niejako uzupełnia brakujące w jego oeuvre elementy tamtego, minionego już świata.

Jarosław Modzelewski, niezła sztuka
Jarosław Modzelewski, Plac Narutowicza | 2020, fot. materiały organizatora

Nie jest to jednak programowe, systematyczne czy też świadome malowanie obrazów z dzieciństwa. Wygląda raczej na łapanie tych drobnych wspomnień zagubionych gdzieś głęboko w pamięci, które czasami ukazują się nam ni stąd, ni zowąd i zachęcają do refleksji nad czymś, co się wydarzyło w odległej przeszłości, a o czym już dawno zapomnieliśmy.

Jarosław Modzelewski, niezła sztuka
Jarosław Modzelewski, Nad Wisłą | 2020, fot. materiały organizatora

Jest to więc absolutnie wyjątkowa wystawa. Przyglądając się scenom na poszczególnych obrazach, zadajemy sobie pytania: co się tam wydarzyło? Kiedy to było? Odpowiedzi w znacznej mierze udziela nam sam bohater tych wydarzeń. W zamieszczonym tu tekście, bardzo osobistym, daje Modzelewski ciekawy – nie tylko literacko – komentarz do większości namalowanych przez siebie obrazów.

Jarosław Modzelewski, niezła sztuka
Jarosław Modzelewski, Groźne wiry, a wiosła krótkie | 2021, fot. materiały organizatora

Polecam również lekturę eseju Jerzego Wojciechowskiego, który, omawiając „Obrazy z dzieciństwa” Modzelewskiego, skupia się na szerszym zagadnieniu upływu czasu i na jakże różnym jego odbiorze przez dzieci i przez dorosłych.
– Krzysztof Musiał

Szczegóły

Początek:
25 marca 2021
Koniec:
31 lipca 2021

Miejsce wydarzenia

Galeria aTAK
ul. Mazowiecka 11/38
Warszawa, 00-052 Polska
+ Google Map
Telefon:
22 826 50 55
Witryna internetowa:
http://www.atak.art.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.