Geniusz baroku. Szymon Czechowicz (1689–1775)

Artystka. Anna Bilińska-Bohdanowicz

Kolory przemian. Malarstwo polskie z kolekcji Krzysztofa Musiała

Wyspiański. Przestrzeń studyjna

96 x Giewont

Krzysztof Powałka

Percepcja Koła

Jak we śnie! Emil Orlik w Japonii

Roman Ingarden. Filozof i fotograf

Zapiski przy sztaludze. Przyjaźnie Sienkiewicza w świecie malarskim

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Jerzy Staniszkis. Architekt – grafik

28 czerwca 20198 września 2019

Wystawa czynna do: 08 września 2019
Muzeum Plakatu w Wilanowie|
Galeria Format B2
Kuratorka wystawy: Izabela Iwanicka

Wystawa Jerzy Staniszkis. Architekt – grafik to prezentacja wyboru prac z archiwum rodzinnego Jerzego Staniszkisa, m.in. grafiki użytkowej i artystycznej, projektów architektonicznych, studiów rysunkowych z zakresu architektury wnętrz i wystawiennictwa, oraz plakatów z kolekcji Muzeum Plakatu.

fot. materiały organizatora

fot. materiały organizatora

Staniszkis był twórcą wszechstronnym, który wypracował charakterystyczny sposób rozwiązywania problemów projektowych nie tylko z obszaru architektury, ale i z tych powszechnie uważanych za odmienne pola działania, jak grafika. Jego całościowe podejście do zadań, często było naznaczone śmiałą i wizjonerską postawą, jednak pełną odpowiedzialności.

Pisał, że „każde dzieło sztuki jest rezultatem studiów, często długotrwałych; stanowią one okres badań. Badania takie same z siebie nie stanowią sztuki. Dopiero finalny produkt pozwala je usprawiedliwić”. (Jerzy Staniszkis, O nauczaniu i architekturze [w:] Jerzy Staniszkis, kat. wyst., 23.11-5.12.2004, SARP Warszawa, s. 101)

fot. materiały organizatora

fot. materiały organizatora

Wpływ na okresy twórczości Jerzego Staniszkisa miały bezpośrednio jego losy życiowe – począwszy od czasu drugiej wojny światowej, kiedy przebywał w obozach jenieckich m.in. w Oflagu II C Woldenberg. W niewoli razem z architektem Jerzym Hryniewieckim zaprojektował sześć plakatów promujących tzw. olimpiadę za drutami w 1944 roku. Tam też pracował koncepcyjnie nad projektami m.in. obozowego ośrodka społecznego, czy sali teatralnej. Tworzył dekoracje okolicznościowe, scenografię oraz wyjątkowej klasy grafikę artystyczną – np. drzeworyty Postęp czy Miasteczko. Zajmował się także grafiką użytkową projektując znaczki poczty obozowej.

Lata powojenne to działalność projektowa związana z pracą w Biurze Odbudowy Stolicy, Biurze Urbanistycznym Warszawy, Centralnym Biurze Studiów i Projektów Budownictwa Przemysłowego czy Miastoprojekcie Warszawa. W tym czasie Staniszkis zajmował się także architekturą wystawienniczą i projektowaniem graficznym. Jest autorem plakatów do niezwykle ważnych wystaw w Muzeum Narodowym w Warszawie, takich jak: Warszawa oskarża, Ruiny Warszawy, RAF czy 50 lat filmu francuskiego. Miał również swój wkład w projekty ekspozycji MNW.

Staniszkis był jednym z architektów współtworzących ekspozycję Wystawa Ziem Odzyskanych we Wrocławiu w 1948 roku, nad którą nadzór artystyczny sprawował Jerzy Hryniewiecki. Właśnie z Hryniewieckim, z którym współpracował wcześniej w Woldenbergu, stworzył po wojnie projekty konkursowe warszawskiej dzielnicy uniwersyteckiej i Dworca Centralnego w Warszawie. W tym czasie powstał również system wystawienniczy zaprojektowany przez Staniszkisa zwany „patyk – kulka”, który stał się doskonałym rozwiązaniem problemów ekspozycyjnych w okresie powojennych trudności w realizacji wystaw. System był wykorzystywany także w meblach projektowanych przez architekta.

Szczegóły

Start:
28 czerwca 2019
Koniec:
8 września 2019
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
http://www.postermuseum.pl/wystawy/jerzy-staniszkis-architekt-grafik,78.html

Miejsce

Muzeum Plakatu w Wilanowie
ul. St. Kostki Potockiego 10/16
02-958 Warszawa, Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 22 842 26 06
Strona internetowa:
http://www.postermuseum.pl