Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Józef Gielniak – mistrz Linorytu. Życie i twórczość

12 kwietnia 202219 czerwca 2022

Józef Gielniak, linoryt, sztuka polska, wystawa, niezła sztuka

Józef Gielniak – mistrz Linorytu. Życie i twórczość
12.04 – 19.06.2022
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze

Więcej informacji »


Józef Gielniak, linoryt, sztuka polska, wystawa, niezła sztukaWystawa prezentuje życie i dorobek artysty. Pokazujemy około 60 prac graficznych. W przeważającej mierze są to linoryty, jednak znajdą się tu również pojedyncze przykłady mezzotinty i akwaforty. Muzeum Karkonoskie posiada pełną kolekcję prac Gielniaka oraz liczne pamiątki, takie jak oryginalne płyty graficzne, fotografie, zapiski czy zawartość biblioteczki.

Józef Gielniak jest jednym z najważniejszych artystów związanych z naszym regionem. Urodził się we Francji, w rodzinie polskich emigrantów. Przez lata żył i pracował w sanatorium „Bukowiec” koło Kowar. Twórczości graficznej podjął się pod opieką prof. Stanisława Dawskiego, rektora wrocławskiej uczelni. Bardzo szybko jego prace zyskały rozgłos i zostały docenione na licznych konkursach międzynarodowych. Mimo ciężkiej choroby, przez piętnaście lat spod jego dłuta wyszło 68 grafik. W swoich linorytach w pełni wykorzystał wszystkie możliwości tej techniki graficznej, wypracowując przy tym swój bardzo indywidualny styl nie znajdujący wielu analogii.

Wydanie katalogu oraz zorganizowanie wystawy poświęconej temu wybitnemu twórcy wpisuje się w obchody Jubileuszowego Roku Gielniakowskiego, związanego z przypadającą w 2022 roku 90. rocznicą jego urodzin i 50. rocznicą śmierci.

Wystawa czynna do 19 czerwca 2022 roku.

Szczegóły

Początek:
12 kwietnia 2022
Koniec:
19 czerwca 2022

Miejsce wydarzenia

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze
ul. Jana Matejki 28
Jelenia Góra, 58-500 Polska
+ Google Map
Telefon:
75 75 234 65
Witryna internetowa:
www.muzeumkarkonoskie.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.