Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Katrina Sadrak. Imago Mundi

4 sierpnia 20224 września 2022

Katrina Sadrak. Imago Mundi

Katrina Sadrak.
Imago Mundi

04 sierpnia 2022 r. – 04 września 2022 r.
Ośrodek Działań Artystycznych

Katrina Sadrak. Imago Mundi
Wystawa Katrina Sadrak. Imago Mundi

Oglądając obrazy dr Katriny Sadrak ma się nieodparte wrażenie obcowania z dziełami renesansowymi, skomplikowane w formie, monumentalne, przypominają kompozycje wielkich mistrzów malarstwa tworzących od XIV do XVI wieku, działają na widza niemal hipnotycznie. Wysublimowane kolory, laserunki, perspektywę powietrzną, niezwykłe układy świetlne a także olbrzymią ilość „szczegółów” to wszystko możemy „zobaczyć” zgłębiając te fascynujące kompozycje. Patrząc na kolejne prace „przeczuwamy”, że przedstawione na nich mgławice kryją w sobie głębsze znaczenie, a zjawisko pareidolii zmusza nasz mózg do niemal mistycznego interpretowania ukrytych w nich treści. Jedynie artystka może nam odpowiedzieć na pytanie czy ten pozorny chaos przedstawionej na obrazach materii jest zaplanowanym, świadomym działaniem, czy spontanicznym eksperymentem. Znając twórczy dorobek, perfekcyjny warsztat, pewne elementy procesu twórczego oraz metodyczne podejście artystki do tworzenia swoich prac, na pewno nic tu nie zostało pozostawione przypadkowi a każdy element obrazu został starannie przemyślany, umiejscowiony i dopracowany. Nawet proporcje i wymiary płócien, na których artystka tworzy swoje kompozycje, są uwarunkowane tzw. „złotym podziałem” lub „boską proporcją”. Malarstwo Katriny Sadrak trzeba odkrywać, kojarzyć, łączyć ze sobą wszystkie elementy, to nie tylko czysta estetyka, to skomplikowany intelektualnie proces, którego przejście daje dużą satysfakcję i tylko w taki sposób możemy zrozumieć to, co artystka chciała nam opowiedzieć.

Niezwykle ważnym aspektem w malarstwie Katriny Sadrak jest wybór tematu, zdeterminowany poprzez jej fascynację astronomią i kosmologią. Jej obrazowania Wszechświata, z ukazaniem fascynujących detali i opracowaniem palety kolorów wyprzedziło o kilka lat to co możemy aktualnie zobaczyć na zdjęciach dostarczonych przez teleskop Jamesa Webba. Podtytuł wystawy dokładnie opisuje proces twórczy – tytułowy Konstrukt to wytwór umysłu mający spójny i często przy tym skomplikowany układ a astrofotografie z teleskopów Hubble’a czy Webba udowadniają, że artystka „przewidziała” jak mogą wyglądać struktury Wszechświata w skalach największych, dotknęła tym samym „Duszy (Wszech)świata”. Kontemplując kolejne kompozycje malarskie Katriny Sadrak możemy niemal natychmiast przenieść się w te niedostępne, nieznane nam rejony Wszechświata, które, wierzę w to, istnieją. Przy tak olbrzymiej ilości galaktyk, gwiazd, planet i mgławic obrazy te muszą mieć swoje odpowiedniki w przestrzeni kosmicznej. Artystka poprzez akt tworzenia tylko nam je uświadamia, antycypuje, udowadniając jednocześnie, że ludzki umysł ma wciąż olbrzymią przewagę nad coraz doskonalszą technologią.

Mając do czynienia z tak interesującym połączeniem malarstwa, matematyki, astronomii i filozofii, które odkrywa przed nami dr Katrina Sadrak, warto zastanowić się wraz z artystką nad naszym miejscem we Wszechświecie, czasem, który nam jest dany i tym jak go wykorzystujemy, a także nad jednym z fundamentalnych zagadnień, czyli sensem naszego istnienia. ~dr Rafał Urbański, Związek Polskich Artystów Plastyków Okręgu Kieleckiego

Szczegóły

Początek:
4 sierpnia 2022
Koniec:
4 września 2022
Witryna internetowa:
https://odaart.pl/wydarzenie/katrina-sadrak-imago-mundi-2-konstrukty/

Miejsce wydarzenia

Polska + Google Map
NIEZŁA SZTUKA © 2022. ALL RIGHTS RESERVED.