Wajda

Wojciech Grzymała

„Rękoczyny” Wojciecha Grzymały w Płockiej Galerii Sztuki

Wyspiański. Nieznany

Pomaganie jest piękne. Rusza trzecia edycja projektu SZTUKA TERAZ

Leonardiana w kolekcjach polskich. Wystawa w 2020 r.

Teofil Ociepka malarstwo

Sztuka zwana naiwną – prace ze zbiorów Macieja Balceraka

Tatrzańskie pejzaże

Jak to widzisz?

10. Triennale Grafiki Polskiej

Jerzy Antkowiak. Moda Polska

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Boznańska, Wyczółkowski, Dunikowski i inni. Kolekcja mistrzów Krzysztofa Musiała

27 października 201717 czerwca 2018

Ponad 80 prac, wybitnych dzieł malarstwa polskiego i rzeźby, zostanie zaprezentowanych na nowej wystawie czasowej w Muzeum KUL. Ekspozycja ukazuje przekrój przez style i nurty sztuki polskiej, począwszy od połowy XIX wieku, przez okres Młodej Polski, po dwudziestolecie międzywojenne, École de Paris i rodzącą się awangardę.

fot. materiały organizatora

fot. materiały organizatora

Owe dzieła to część wielkiej kolekcji sztuki polskiej należącej do kolekcjonera Krzysztofa Musiała. Jego pokaźny zbiór uważany jest za jedną z najważniejszych prywatnych kolekcji w kraju. Składa się nań przeszło 700 dzieł, głównie obrazów, ale także rysunków i rzeźb z zakresu sztuki nowoczesnej oraz najnowszej.

Fascynacja Krzysztofa Musiała polskim malarstwem i kolekcjonerstwem zaczęła się od obrazów Olgi Boznańskiej (1865-1940). Jest to obecnie największy zbiór dzieł tej artystki będący w posiadaniu prywatnym w Polsce. W Muzeum KUL zobaczymy kilka jej prac, niezwykłe portrety i kameralne martwe natury. Uderza w nich niepowtarzalny styl artystki, tak wieloznaczny, enigmatyczny, a przy tym nastrojowy.

Olga Boznańska Autoportret z pędzlem i kwiatami | ok. 1906, kolekcja Krzysztofa Musiała

Olga Boznańska Autoportret z pędzlem i kwiatami | ok. 1906, kolekcja Krzysztofa Musiała

Kolekcja mistrzów jest różnorodna tematycznie i stylistycznie. Znajdziemy w niej zarówno obrazy olejne, pastele, rysunki, rzeźby z brązu i gipsu. Tematami prac są autoportrety, portrety, akty, martwe natury, sceny rodzajowe, krajobrazy, studia… Dobór artystów, to reprezentacja tych, którzy mieli największy wpływ na kształtowanie się nowoczesnego malarstwa polskiego. Prace mistrzów przełomu XIX i XX w., tworzą wybitną kolekcję dzieł twórców Młodej Polski, którą reprezentują m.in. Julian Fałat, Jan Stanisławski, Leon Wyczółkowski.

Wielowątkowo ukazana jest także sztuka dwudziestolecia międzywojennego. Wyjątkowe obrazy m.in. Eugeniusza Zaka, Leopolda Gottlieba, oryginalnej Meli Muter, a także Tadeusza Makowskiego, Władysława Ślewińskiego, czy awangardowego Leona Chwistka, uzupełnione rzeźbami m.in. Bolesława Biegasa i Xawerego Dunikowskiego, prezentują bardzo różnorodny oraz intrygujący obraz rozwoju plastyki tego okresu.

Xawery Dunikowski, Półpostać kobiety | ok. 1916-20, fot. B.Szafrańska

Xawery Dunikowski, Półpostać kobiety | ok. 1916-20, fot. B.Szafrańska

Kilkanaście stylów, ponad 40 wybitnych nazwisk i przeszło 80 prac. Kolekcja mistrzów prezentowana w Muzeum KUL to wyjątkowa okazja aby prześledzić i należycie docenić złożoność i niezwykłe bogactwo polskiej sztuki nowoczesnej.


Krzysztof Musiał jest absolwentem Politechniki Warszawskiej oraz prestiżowej szkoły biznesu INSEAD w Fontainebleau. Od 1979 roku pracował we Francji, Niemczech, Anglii i USA. W latach 1990 – 2001 kierował założoną przez siebie firmą ABC Data w Warszawie, będącą jednym z liderów polskiego rynku komputerowego. Przez wiele lat sponsorował w kraju i za granicą różne przedsięwzięcia artystyczne: wystawy, koncerty, spektakle teatralne i operowe, kursy mistrzowskie dla młodych śpiewaków, twórczość literacką; wspiera również państwowe zbiory muzealne w Polsce. Jest właścicielem pokaźnej kolekcji polskiego malarstwa, rysunku i rzeźby. W 2002 roku został laureatem konkursu „Mecenas Kultury” 2001.


Termin wystawy:
27 października 2017 – 17 czerwca 2018
Muzeum KUL
Al. Racławickie 14, 20-950 Lublin
Gmach Główny, sala 29
tel. 81 445 40 29
muzeum.kul.pl
Więcej informacji >>

Portal NiezlaSztuka.net objął patronat medialny nad tym wydarzeniem

Szczegóły

Start:
27 października 2017
Koniec:
17 czerwca 2018
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Muzeum KUL w Lublinie
al. Racławickie 14
20-950 Lublin, Polska
+ Google Map
Telefon:
81 445 40 29
Strona internetowa:
http://www.kul.pl/muzeum-uniwersyteckie,12137.html