Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Kolor życia. Frida Kahlo

7 lipca 20233 września 2023

Kolor życia. Frida Kahlo, wystawa, sztuka XX w., niezła sztuka
Kolor życia. Frida Kahlo, wystawa, sztuka XX w., niezła sztuka
Wystawa Kolor życia. Frida Kahlo

Twórczość Fridy Kahlo, jednej z najważniejszych i najciekawszych artystek XX w., przybliża wystawa w Muzeum Łazienki Królewskie. Do wyjątkowego świata meksykańskiej malarki wprowadzają nas kolory, obrazy oraz zdjęcia, a także plenerowa instalacja nawiązująca do słynnego La Casa Azul.

„Kolor życia” – co symbolizuje wystawa?

Frida Kahlo była jedną z najbardziej autentycznych artystek ubiegłego stulecia. Jej twórczość przepełniały wyraziste barwy, choć życie nie szczędziło jej cierpienia.

Wystawa „Kolor życia. Frida Kahlo” to przestrzeń wielowątkowa, dynamiczna jak biografia i sztuka meksykańskiej malarki. Jest symbolem historii kobiety wrażliwej, poszukującej swojej tożsamości, mającej ogromną moc twórczą i będącej w stanie przezwyciężyć ból.

Frida Kahlo w dzieciństwie chorowała na polio, a jako nastolatka została ciężko ranna w wypadku. Przeszła kilkadziesiąt operacji, lecz jej ciało nigdy nie wróciło do pełnej sprawności. Mimo tego nie straciła woli kreacji.

Fridę Kahlo ukształtowała również kultura rdzennej ludności Meksyku, do której często odwoływała się w swoich dziełach. Siłę czerpała także z bliskości z naturą. Uwielbiała spędzać czas w ogrodzie, otoczona roślinami i zwierzętami oraz rzeźbami prekolumbijskimi.

„Kolor życia” – to zobaczysz na wystawie

Kolor życia. Frida Kahlo, fotografia, niezła sztuka
Frida Kahlo. © Imogen Cunninghalm Trust

W Podchorążówce prezentowane są trzy obrazy Fridy Kahlo: „Tam wisi moja sukienka” (1933), „Kokosy” (1951) oraz „Martwa natura z arbuzami” (1953). Ekspozycję wzbogacają archiwalne zdjęcia z życia artystki, a także film z 1941 r. Twórcą dokumentu jest Nickolas Muray, amerykański fotograf, przyjaciel Fridy Kahlo, a zarazem autor wielu jej zdjęć. W archiwalnym materiale zobaczyć możemy artystkę i jej męża, Diego Rivera, w ogrodzie Niebieskiego Domu. Mimo upływu lat jakość filmu, szczególnie intensywność barw, została znakomicie zachowana.

Integralną częścią wystawy jest plenerowa instalacja na dziedzińcu Podchorążówki, odtwarzająca fragmenty Niebieskiego Domu Fridy Kahlo, w którym artystka się urodziła, wychowała, tworzyła i zmarła. To słynny La Casa Azul z meksykańskiej dzielnicy Coyoacán, będący dziś muzeum legendarnej malarki. Kobalt, czerwień, zieleń – już od pierwszych kroków czujemy, że trafiliśmy do wyjątkowego świata Fridy Kahlo, pełnego kolorów i natury.

Przy jednej ze ścian instalacji, będącej wnęką odwzorowaną na podstawie archiwalnych zdjęć patio w La Casa Azul, stoi posąg przedstawiający meksykańskie bóstwo. Dzieło nawiązuje do jednej z rzeźb natywnych, którymi Frida Kahlo i jej mąż, wypełnili ogród przy Niebieskim Domu. Kopię meksykańskiego posągu wykonał polski rzeźbiarz, Michał Selerowski.

Szczegóły

Początek:
7 lipca 2023
Koniec:
3 września 2023
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/wydarzenia/kolor-zycia-frida-kahlo

Miejsce wydarzenia

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
ul. Agrykola 1
Warszawa, 00-460 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 22 50 60 024
Witryna internetowa:
http://www.lazienki-krolewskie.pl/pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.