Wernisaż: 26 października 2018 r.
Muzeum Narodowe w Warszawie
Wystawa czynna do: 17 marca 2019 r.
Kurator wystawy: dr Piotr Rypson
Wystawa organizowana dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Głównym założeniem ekspozycji jest skonfrontowanie artystycznych przedstawień wydarzeń historycznych i politycznych z przemianami polskiej sztuki u progu odrodzonego państwa.
Jacek Malczewski. Hamlet polski
fot. materiały organizatora
W zbiorowej pamięci Polaków obraz dramatycznych wydarzeń, w wyniku których Polska odzyskała niepodległość, jest niewyraźny, zatarty, w najlepszym razie zbudowany z wyobrażeń powstałych w kręgu sztuki legionowej, wokół postaci „ojców niepodległości” – Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego – oraz ze starych fotografii i kronik filmowych. Naszą intencją jest przybliżenie obrazu tego chaotycznego, nieoczywistego i bolesnego okresu poprzez powstałe w tamtym czasie (i nieco później) dzieła sztuki.
Zaprezentujemy prace Jacka Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej, Tadeusza Makowskiego, Witolda Wojtkiewicza i wielu innych artystów zamieszkałych na ziemiach polskich i poza nimi. Ukazany zostanie obraz wojny i walki o niepodległość Polski, jej główni aktorzy, uwiecznieni na obrazach i w portretach Wojciecha Kossaka, Stanisława Fabijańskiego, Władysława Wankiego, Leopolda Gottlieba, Henryka Weyssenhoffa. Opowiemy o udziale polskich artystów w działaniach wojennych. Panoramie symboli patriotycznych, która kształtuje się w tym okresie, towarzyszyć będzie bogata prezentacja grafiki użytkowej odradzającej się i odrodzonej Rzeczypospolitej: plakatów, znaczków i ulotek, dobitnych świadectw masowych ruchów patriotycznych i solidarnościowych na terenach zamieszkałych przez Polaków.
Marian Wawrzeniecki. Wisielcy
fot. materiały organizatora
Osobną część wystawy poświęcimy wojnie polsko-bolszewickiej i jej obrazowi w sztuce i grafice propagandowej. Silnie zarysowane zostaną wątki legionowe, postać Józefa Piłsudskiego, a także motywy batalistyczne. Tematem zamykającym wystawę będzie powstanie Sejmu. Kilkuset obrazom, rzeźbom i grafikom towarzyszyć będą liczne dokumenty życia społecznego i fotografie.
Władysław Skoczylas. Janosika imię nigdy nie zaginie
fot. materiały organizatora
Wątki niepodległościowe i patriotyczne przedstawimy w perspektywie nowych, dynamicznie rozwijających się tendencji artystycznych, które również w przyszłości będą kształtowały nowoczesne oblicze odrodzonej Rzeczypospolitej, wyrażające się także w nowej identyfikacji wizualnej Państwa Polskiego.
Wystawie towarzyszyć będzie katalog zawierający wszystkie wystawione prace oraz teksty wprowadzające do prezentowanej problematyki.