- To wydarzenie minęło.
Leszek Misiak. Powroty – wystawa malarstwa z lat 2020-2024
24 kwietnia 2024 – 12 maja 2024
Profesor Leszek Misiak maluje od ponad 50 lat. Tworzy obrazy zachwycające czystością formy – intensywnymi barwami, subtelnymi półcieniami i precyzyjną kompozycją, przesyconymi niezwykłym, metafizycznym klimatem. W ostatnich latach porzucił malarstwo na płótnie i tworzy wyłącznie na papierowych podłożach malując ukochane motywy pejzażowe i tematyczne czarno-białe oraz kolorowe.
(…) Leszek Misiak nie szokuje, nie drażni, nie rzuca agresywnych plam w spazmatycznych odruchach, lecz z wyciszonym spokojem, w głębokim skupieniu i w bardzo przemyślany sposób, przedstawia widzowi jakiś wycinek realnego świata, zaznacza swoją w nim, osobową i żywą obecność. Jego obrazy są antidotum na dramaty, szaleństwa i zgiełk medialny współczesnego świata, na jego egoizm, niesprawiedliwość, konsumpcjonizm i przemoc. Leszek Misiak wskazuje piękno świata na krawędziach jego granic widzialności i rozpoznawalności, w czystej konstrukcji spraw i form ostatecznych, nie gubiąc do końca szczegółów tego, co nam bliskie i przyjazne, co jest obrazem świata, w którym żyjemy i umieramy.
Podkreśla piękno i wartość ciszy w wizji i komunikacie stworzonym specjalnie przez artystę dla drugiego człowieka. Dotyka spraw nieuchwytnych, ale wywołanych intuicyjnym przeczuciem i metafizyczną tęsknotą. Pozostawia ślady swojej ręki malarza pracującego w odosobnieniu, chwytającego esencję z eteru własnego, wewnętrznego ładu i potrzeby scalenia obrazu świata, szukania w nim wartości najcenniejszych oraz ludzkiej i nadprzyrodzonej miary. – Stanisław Tabisz
Leszek Misiak – urodził się w 1943 roku w Brzezinach. Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie ukończył dyplomem z malarstwa pod kierunkiem prof. Wacława Taranczewskiego w 1968 roku. Pracę pedagogiczną rozpoczął w 1969 roku. Przez wiele lat był asystentem prof. Janiny Kraupe w Pracowni Malarstwa Ściennego. Do 2013 roku prowadził Pracownię Malarstwa na krakowskiej ASP. Uprawia malarstwo, rysunek i grafikę. Brał udział w ponad 120 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą oraz zorganizował ponad 30 wystaw indywidualnych. Uzyskał kilkanaście nagród i wyróżnień w konkursach malarstwa, rysunku i grafiki. W 2017 roku był bohaterem projektu w cyklu „Przestrzeń dla sztuki”.