Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Lukáš Houdek. Hidźra – pomiędzy płciami

30 marca 202317 września 2023

Lukáš Houdek Hidźra, wystawa, MOCAK, niezła sztuka
Lukáš Houdek Hidźra, wystawa, MOCAK, niezła sztuka
Lukáš Houdek. Hidźra – pomiędzy płciami
Lukáš Houdek Hidźra, wystawa, MOCAK, niezła sztuka
Lukáš Houdek, bez tytułu, z serii Lilie | 2012-2022, fotografia, courtesy L. Houdek

Wystawa Lukáša Houdka, artysty z Kolekcji MOCAK-u, podejmuje temat społeczności Hijras w Indiach. „Hidźra” jest funkcjonującym w krajach Azji Południowej określeniem, które odnosi się przede wszystkim do osób uznanych przy narodzinach za mężczyzn, ale odrzucających tę identyfikację. Część z nich przeszła operację zmiany płci na kobiecą, inne pozostają na etapie terapii hormonalnej lub nie dokonują żadnych trwałych zmian w swoim ciele.

Artysta po raz pierwszy zetknął się z tym tematem podczas pobytu w Indiach w 2008 roku. Cztery lata później, po przestudiowaniu dostępnej literatury, postanowił bezpośrednio przyjrzeć się wspólnocie i doświadczyć jej rzeczywistości. Rezultatem tego zainteresowania stały się dwa projekty artystyczne, które Houdek kontynuuje od 2012 roku. Powstały dwie serie fotograficzne dokumentujące codzienne życie hidźr. Te prace pokażemy w Galerii Beta.

Pierwsza, zatytułowana Lilie, to cykl blisko 130 czarno-białych zdjęć wykonanych na ulicach Delhi, będących portretami osób należących do wspólnoty lub identyfikujących się z nią. Drugi, noszący tytuł Ritika, jest serią kolorowych fotografii dokumentujących życie jednej hidźry w ostatnich 10 latach.

Wystawa ukazuje wielowymiarowość i złożoność tej społeczności, która przez wieki miała wysoką pozycję i uznanie na Półwyspie Indyjskim. Dziś jednak musi sobie poradzić z adaptacją do realiów współczesnego świata.

Wystawa przygląda się również historii i codziennym zmaganiom osoby z tej wspólnoty oraz jej próbom zrozumienia siebie i określenia, kim naprawdę jest, często wbrew rodzinie i społecznej akceptacji.

Szczegóły

Początek:
30 marca 2023
Koniec:
17 września 2023
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
Lipowa 4
Kraków, 30-702 Polska
+ Google Map
Telefon:
(+48 12) 263 40 40
Witryna internetowa:
https://www.mocak.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.