Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Lukáš Houdek. Hidźra – pomiędzy płciami

30 marca 202317 września 2023

Lukáš Houdek Hidźra, wystawa, MOCAK, niezła sztuka

Lukáš Houdek Hidźra, wystawa, MOCAK, niezła sztuka

Lukáš Houdek Hidźra, wystawa, MOCAK, niezła sztuka
Lukáš Houdek, bez tytułu, z serii Lilie | 2012-2022, fotografia, courtesy L. Houdek

Wystawa Lukáša Houdka, artysty z Kolekcji MOCAK-u, podejmuje temat społeczności Hijras w Indiach. „Hidźra” jest funkcjonującym w krajach Azji Południowej określeniem, które odnosi się przede wszystkim do osób uznanych przy narodzinach za mężczyzn, ale odrzucających tę identyfikację. Część z nich przeszła operację zmiany płci na kobiecą, inne pozostają na etapie terapii hormonalnej lub nie dokonują żadnych trwałych zmian w swoim ciele.

Artysta po raz pierwszy zetknął się z tym tematem podczas pobytu w Indiach w 2008 roku. Cztery lata później, po przestudiowaniu dostępnej literatury, postanowił bezpośrednio przyjrzeć się wspólnocie i doświadczyć jej rzeczywistości. Rezultatem tego zainteresowania stały się dwa projekty artystyczne, które Houdek kontynuuje od 2012 roku. Powstały dwie serie fotograficzne dokumentujące codzienne życie hidźr. Te prace pokażemy w Galerii Beta.

Pierwsza, zatytułowana Lilie, to cykl blisko 130 czarno-białych zdjęć wykonanych na ulicach Delhi, będących portretami osób należących do wspólnoty lub identyfikujących się z nią. Drugi, noszący tytuł Ritika, jest serią kolorowych fotografii dokumentujących życie jednej hidźry w ostatnich 10 latach.

Wystawa ukazuje wielowymiarowość i złożoność tej społeczności, która przez wieki miała wysoką pozycję i uznanie na Półwyspie Indyjskim. Dziś jednak musi sobie poradzić z adaptacją do realiów współczesnego świata.

Wystawa przygląda się również historii i codziennym zmaganiom osoby z tej wspólnoty oraz jej próbom zrozumienia siebie i określenia, kim naprawdę jest, często wbrew rodzinie i społecznej akceptacji.

Szczegóły

Początek:
30 marca 2023
Koniec:
17 września 2023
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
Lipowa 4
Kraków, 30-702 Polska
+ Google Map
Telefon:
(+48 12) 263 40 40
Witryna internetowa:
https://www.mocak.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2023. ALL RIGHTS RESERVED.