Leonardiana w kolekcjach polskich w Wilanowie

Jolanta Królikowska kolaż

Jolanta Królikowska – Okna czasu

Soter Jaxa-Małachowski, Łódź rybacka na plaży, malarstwo marynistyczne, sztuka polska, Niezła sztuka

Soter Jaxa-Małachowski. Pejzaże morskie

Hasior. Wystawa ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem

Jan Matejko z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz kolekcji prywatnych

Powroty. Szwajcarska kolekcja Zbigniewa Mikulskiego

Wyspiański. Posłowie

Dźwięki pierwotne

Martyna Wójcik-Śmierska ilustracja

Słownik dobrych łodzianizmów. Interpretują polscy ilustratorzy

Spętany Pegaz. Pokaz obrazu „Pegaz wśród kwiatów” z kolekcji MNP

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Łukasz Korolkiewicz. Subterytorium

7 lutego 201931 marca 2019

Łukasz Korolkiewicz. Subterytorium
7 lutego – 31 marca 2019
Wernisaż: 7 lutego 2019, g. 17:00

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
kurator: Agnieszka Bartków


Łukasz Korolkiewicz, fot. materiały organizatora

Łukasz Korolkiewicz, fot. materiały organizatora

Łukasz Korolkiewicz to jeden z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych. Debiutował na początku lat 70., wypracowując swój indywidualny język malarski, który pozostał obecny w jego twórczości do dnia dzisiejszego.

Wystawa przygotowana w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu we współpracy z artystą będzie ekspozycją o charakterze retrospektywnym. Zaprezentowane zostaną prace od okresu debiutu po dzieła najnowsze. Rozpoczynające pokaz rzadko eksponowane rysunki z lat 70. pozbawione są charakteru służebnej roli wobec malarstwa. Te autonomiczne dzieła sztuki to istotny akcent wystawy obrazujący drogę twórczych poszukiwań, inspiracji i kreowania własnej wizji twórczej. Wybrane akordy wczesnych działań w obszarach realizacji artystycznych będą jeszcze rozbrzmiewać w kolejnych latach, ale już w zakresie prac malarskich. Część stylistycznych „eksperymentów” zaniknie jednak bezpowrotnie.

Obrazy powstałe na przestrzeni następujących po sobie dekad uwidocznią różnorodność podejmowanych przez artystę wątków tematycznych, które przez samego autora często zamykane są w ramy określonego cyklu. Obok własnych doświadczeń stanowiących tak istotne zagadnienie pracy twórczej obrazy ujawnią inspirację dziełami innych artystów, m.in. Davida Hockneya, Balthusa, a także sztuką polskiego modernizmu, w szczególności dokonaniami Jacka Malczewskiego.

Odbiorca wystawy musi mieć świadomość, iż pozornie prosty przekaz eksponowanych prac, wydawać by się mogło – kadrów rzeczywistości, jest złudny. Zostanie zwabiony w interpretacyjną pułapkę, w której na pewnym etapie znikną sugestie artysty. To, co kryje się w podświadomości twórcy, poddane zostanie konfrontacji z wyobraźnią widza.

Ekspozycja nie jest odbiciem świata rzeczywistego, ale miejsc wykreowanych przez Łukasza Korolkiewicza. Przeciwstawi się często powielanej tezie, definiującej twórczość artysty jako przykład hiper- bądź fotorealizmu. Na wystawie zobaczymy mieszczańskie wnętrza, przepełnione drażniącymi swą estetyką symbolami popkultury. Umieszczonych tam ludzi – dorosłych, dzieci, a także samego artystę, w scenerii nie do końca zrozumiałej, w atmosferze napięcia, oczekiwania na efekt finalny konkretnej sytuacji, której zakończenia możemy się tylko domyślać. Analogie do symbolizmu polskiej sztuki końca XIX stulecia, będące w efekcie ich autorską trawestacją. Niejednoznaczny przekaz w sferze erotyzmu. Ale przede wszystkim – doskonały warsztat malarski, zarówno w zakresie operowania plamą barwną, jak i istotnych zabiegów luministycznych.

Łukasz Korolkiewicz, pomijając okres lat 80., nie komentował bieżących wydarzeń w kraju. Zajął miejsce gdzieś obok, wyreżyserował swój własny świat, często wcielając się w rolę obserwatora. Na wystawie zobaczymy jego odbicia w lustrze, trzymającego w dłoniach aparat fotograficzny, nieodłączne narzędzie pracy. Dla artysty zdjęcie nie pełni formy szkicu, stanowi preludium dla nowej realizacji. Nawet jeśli fotografia odwzorowuje kadry z rzeczywistości, artysta ma zupełnie inny zamiar. Znane mu postacie czy zapamiętane miejsca na powierzchniach płócien budują rodzaj osobliwych relacji. Za pomocą przedmiotów, których nagłe pojawienie się w obrazowanych wnętrzach wydawać by się mogło irracjonalne, sugerujące brak związku z pozostałą częścią kompozycji, artysta tworzy miejsca niepokoju i niedopowiedzeń.

Wystawa z pewnością wzbudzi w odbiorcy lawinę pytań, domysłów, poczucie wielowymiarowych możliwości interpretacyjnych. Sprowokuje również pytanie o granicę analizy dzieła sztuki oraz jego recepcję. Twórczość Korolkiewicza otwiera drogę dla wyobraźni, do poszukiwań w obszarach historii sztuki, w zakamarkach własnego umysłu.

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace z kolekcji Łukasza Korolkiewicza oraz Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu (38 prac malarskich oraz 25 rysunków). Ekspozycji towarzyszyć będzie bogato ilustrowany katalog.

Wystawa jest okazją, aby poprzez kolejne malarskie dekady przyjrzeć się niezwykle intrygującej twórczości Łukasza Korolkiewicza, a sam wernisaż – szansą na udział w oprowadzaniu po ekspozycji przez samego artystę.

Więcej informacji >>

Szczegóły

Start:
7 lutego 2019
Koniec:
31 marca 2019
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
plac Jana III Sobieskiego 2
41-902 Bytom, Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
http://muzeum.bytom.pl/