Leonardiana w kolekcjach polskich w Wilanowie

Jolanta Królikowska kolaż

Jolanta Królikowska – Okna czasu

Soter Jaxa-Małachowski, Łódź rybacka na plaży, malarstwo marynistyczne, sztuka polska, Niezła sztuka

Soter Jaxa-Małachowski. Pejzaże morskie

Hasior. Wystawa ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem

Jan Matejko z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz kolekcji prywatnych

Powroty. Szwajcarska kolekcja Zbigniewa Mikulskiego

Wyspiański. Posłowie

Dźwięki pierwotne

Martyna Wójcik-Śmierska ilustracja

Słownik dobrych łodzianizmów. Interpretują polscy ilustratorzy

Spętany Pegaz. Pokaz obrazu „Pegaz wśród kwiatów” z kolekcji MNP

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Maciej Jabłoński. Pomiędzy

2 marca 201924 marca 2019

Wystawa czynna do: 24 marca 2019 r.
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi |
Galeria Bałucka
Kuratorka: Maja Rozenkowska

Wystawa „Pomiędzy” zorganizowana w Galerii Bałuckiej prezentuje prace Macieja Jabłońskiego – artysty wielomedialnego, który tworzy obiekty, instalacje i książki artystyczne. Zajmuje się również projektowaniem graficznym. W swoich pracach łączy wydruki wykonane w technice cyfrowej z materiałami naturalnymi, takimi, jak drewno, kamień, płótno oraz papier czerpany. Poprzez swoje prace Jabłoński mówi, że ciągle znajduje się „pomiędzy”, zastanawia się, „co pozostanie”. Według artysty człowieka reprezentują twarze i maski – to on jest w działalności artystycznej twórcy na pierwszym miejscu.

źródło: materiały organizatora

źródło: materiały organizatora

Tytułowa praca – instalacja „Pomiędzy” składa się z kilkunastu twarzy-masek wykonanych piórem 3d, zawieszonych w przestrzeni galerii, mniej więcej na wysokości wzroku. Twarze są różnej wielkości, a ich kolorystyka ograniczona jest do bieli, szarości i czerni. Na ścianach pomieszczenia galerii zostały napisane kredką krótkie teksty – zapis wewnętrznego dialogu, fragment wiersza, refleksja filozoficzna czy lista zakupów. Ważne jest, aby instalacja nie była tylko oglądana „z zewnątrz”, należy przede wszystkim w nią „wejść”. Daje to możliwość spojrzenia z różnych stron i punktów widzenia, pozwala rzeczywiście poczuć się „pomiędzy”, zadać sobie pytanie o własne relacje z innymi i z samym sobą.

W projektach Macieja Jabłońskiego szczególne miejsce zajmują książki artystyczne. Z definicji jest to dzieło wykonane w formie książki, ją przypominające albo zainspirowane dowolnymi aspektami jej tworzenia. Pierwsze prace książkowe Jabłońskiego przypominały bardziej obiekty wizualne, były to np. książki przyrody – połączenie kamienia polnego z kartami czerpanego papieru, powtarzającymi jego kształt. Dopiero potem książki przybrały bardziej klasyczną formę.

źródło: materiały organizatora

źródło: materiały organizatora

Twórczość Macieja Jabłońskiego jest wielowymiarowa i trudna do jednoznacznego zdefiniowania. Stosowanie różnych technik, różnorodnych materiałów i form prezentacji nie powoduje zatracenia spójności wyrazu. Kolorystyka oparta głównie na szarościach, czerniach, brązach, sporadycznie innych kolorach, oddaje ducha przekazu – zwykle refleksyjnego, skłaniającego do zadumy i zadawania pytań. Celem artysty jest właśnie prowokowanie do szukania odpowiedzi.

Maciej Jabłoński (ur. 1974) studiował w latach 1994-2002 na Wydziale Edukacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (obecnie Wydział Sztuk Wizualnych) w pracowni Intermediów prof. Wiesława Karolaka oraz w latach 1998-2000 na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi w pracowni Projektowania Grafiki Wydawniczej prof. Stanisława Łabęckiego. W 2007 obronił pracę doktorską z grafiki na Wydziale Artystycznym w Cieszynie na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Obecnie jest wykładowcą Politechniki Łódzkiej na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów, gdzie prowadzi pracownię rzeźby dla studentów kierunku wzornictwa, jak również zajęcia z typografii, grafiki przestrzennej i projektowania opakowań. Przeprowadza także warsztaty twórcze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Poza pracą dydaktyczną Jabłoński zajmuje się projektowaniem książek, katalogów i innych druków.

Szczegóły

Start:
2 marca 2019
Koniec:
24 marca 2019
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
http://www.mgslodz.pl/wystawy/maciej-jablonski-pomiedzy-386.html

Miejsce

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi // Galeria Bałucka
Stary Rynek 2
90-001 Łódź, Polska
+ Google Map
Telefon:
42 657 58 52
Strona internetowa:
http://mgslodz.pl