- To wydarzenie minęło.
Magia spotkania. Plenerowa wystawa rzeźb Łukasza Krupskiego
1 lipca 2024 – 10 października 2024
– Chciałbym rozumieć świat, jako pieśń o miłości…– to słowa Łukasza Krupskiego, którego 23 rzeźby, wykonane z różnych materiałów przez kilka letnich miesięcy będziemy podziwiać na placu Trzech Krzyży. Jest to pierwsza plenerowa wystawa w tym szczególnym miejscu – jednym z najpiękniejszych i historycznie najważniejszych miejsc Warszawy, które jest także ważnym centrum biznesowym oraz kulturalnym stolicy. Plac znajdujący się na trasie traktu królewskiego, został zburzony w czasie II wojny światowej, po wojnie odbudowany, a w 2023 zrewitalizowany.
Przesłanie eksponowanych rzeźb Łukasza Krupskiego jest niebywale spójne z postawą twórczą i życiową Artysty. Już sam kontakt z kamieniem jest dla niego mistycznym przeżyciem – świadomość, że dotyka, tworzy w kawałku skały, który kilkaset milionów lat temu był świadkiem tego co działo się na naszej planecie. Kamień uczy pokory. Życie też.
Wystawa „MAGIA SPOTKANIA” jest przede wszystkim opowieścią o przeplataniu się w ludzkim życiu duchowości i cielesności, stanowiącym dramat i wyzwanie, z którym zmaga się człowiek każdych czasów. Znajdujemy tu wątki obecne od wieków w kulturze europejskiej, odniesienia do kultury antycznej (Syzyf), chrześcijańskiej (Pusta Pieta) i najnowszej. W rzeźbach portretowych odnajdujemy dialog z wielkimi artystami i twórcami kultury (Herbert – w 2024 obchodzimy rok Herberta, Miłosz, Kołakowski), a w innych formach rzeźbiarskich nawiązania do największych twórców europejskich: Michała Anioła, Rodina, Kapoora, Abakanowicz.
Wystawa będzie okazją do „SPOTKANIA” przedstawicieli różnych środowisk, których łączy ta sama wrażliwość na sztukę. – Sztuka w przestrzeni publicznej zmienia miasto. Bardzo się cieszę, że możemy zaprezentować prace artystyczne w tej ciekawej, pełnej historii przestrzeni miejskiej. To ważne, by warszawianki i warszawiacy, ale też osoby odwiedzające stolicę mogły na co dzień obcować ze sztuką w nieskrępowanej atmosferze – mówi Aldona Machnowska – Góra, Zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy. Te tytułowe „SPOTKANIA” możliwe będą dzięki potędze sztuki zawierającej w sobie uniwersalne kody kulturowe, które w czasach silnych podziałów społecznych pokazują trwałe więzi międzyludzkie.
Łączą nie tylko świat biznesu, finansów, polityki, wielbicieli motoryzacji ze światem sztuki.- Audi City Warszawa od lat aktywnie wspiera różnorodne inicjatywy artystyczne, dostrzegając w nich ogromną wartość dla mieszkańców Warszawy. Organizując wystawy, wydarzenia kulturalne i współpracując z lokalnymi artystami, dążymy do integracji miłośników motoryzacji i sztuki. Wierzymy, że te pasje mogą się wzajemnie uzupełniać. Podczas Warsaw Gallery Weekend gościliśmy wystawę Krzysztofa Franaszka „Morfa”, odbyła się też u nas premiera albumu „Kierunek Sztuka” autorstwa Kamy Zboralskiej, połączona z wernisażem dzieł laureatów Kompasu Młodej Sztuki. Teraz, z radością objęliśmy patronatem letnią wystawę rzeźby „ MAGIA SPOTKANIA” Łukasza Krupskiego, co stanowi kolejny krok w naszej artystycznej podróży. W naszym salonie będzie można podziwiać kilka dzieł Artysty – mówi Małgorzata Lochert, Kierownik Audi City Warszawa.
Łukasz Krupski
Urodził się w 1990 roku w Warszawie. Rzeźbiarz, tworzy w różnych materiałach. Absolwent Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, Wydział Rzeźby, dyplom z wyróżnieniem rektorskim pod kierunkiem prof. P. Gawrona obronił w 2014 roku. Laureat wielu nagród i stypendiów artystycznych m.in. nagrody w konkursie rzeźby kamiennej w niemieckim Neuzelle, nagrody im. ks. Janusza Pasierba, stypendium „Młoda Polska”. Autor licznych realizacji rzeźbiarskich w Warszawie, m.in.: Pomnika Matki na Woli, Drogi Krzyżowej w Bazylice Archikatedralnej p.w. św. Jana Chrzciciela, Popiersia Cypriana Norwida na Uniwersytecie Warszawskim. W swojej twórczości podnosi temat człowieka jako przestrzeni, w której przeplata się duch i materia. Traktuje rzeźbę jako dotykalny znak i zapis zmagania człowieka z tajemnicą samego siebie oraz miejsca człowieka w otaczającym go wszechświecie.
Wernisaż: 1 lipca 2024 r., godz. 19:00
Plac Trzech Krzyży
Kuratorka: Kama Zboralska