123… polskie plakaty, które warto znać

Powroty. Szwajcarska kolekcja Zbigniewa Mikulskiego

Wyspiański. Posłowie

Dźwięki pierwotne

Martyna Wójcik-Śmierska ilustracja

Słownik dobrych łodzianizmów. Interpretują polscy ilustratorzy

Spętany Pegaz. Pokaz obrazu „Pegaz wśród kwiatów” z kolekcji MNP

Wokół Konrada Krzyżanowskiego. Asocjacje i ekspresje

Salvador Dali, wystawa, Sosnowiec, Pałac Shoena

Salvador Dali – Boska komedia. Z prywatnej kolekcji Kesauri

Wajda

Oddychać powietrzem prawdziwej sztuki! Wystawa malarstwa z kolekcji prywatnych

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Malarze Młodej Polski

12 października 20182 grudnia 2018

Malarze Młodej Polski
Galeria ESCEK – Dom Kultury SCK w Mielcu
wystawa: czynna od 12 X 2018 – do 2 XII 2018
kurator wystawy: Urszula Kozakowska-Zaucha

więcej informacji >>

fot. materiały organizatora

fot. materiały organizatora

Od 12 października do 2 grudnia w Galerii ESCEK będzie można oglądać wystawę „Malarze Młodej Polski”, na którą złożą się obrazy 15 artystów tego jakże ciekawego i obfitującego w talenty okresu w naszej historii sztuki. Na wystawie zobaczymy prace takich artystów jak: Olga Boznańska, Jacek Malczewski, Jan Stanisławski, Kazimierz Sichulski, Włodzimierz Błocki, Józef Pankiewicz, Ferdynand Ruszczyc, Józef Czajkowski, Stanisław Czajkowski, Stanisław Kamocki, Malarze MłoLeon Wyczółkowski, Marian Wawrzeniecki, Włodzimierz Tetmajer, Teodor Axentowicz, Wacław Szymanowski.

wystawa płatna: bilety: 5 zł – normalny, 3 zł – ulgowy


Kurator wystawy, Urszula Kozakowska-Zaucha, z Muzeum Narodowego w Krakowie, przybliża okres, w którym powstawały obrazy, które zobaczymy w naszej Galerii ESCEK:

„Młoda Polska to jeden z najbardziej interesujących i wyrazistych okresów w dziejach sztuki polskiej. Był to czas, w którym nastąpiła wzmożona intelektualna i artystyczna aktywność, która skutkowała ożywieniem sztuki we wszystkich jej dziedzinach. Nastąpiła również integracja sztuk i swoista symbioza poszczególnych gatunków. U podstaw tych przemian stała z jednej strony refleksja nad dotychczasową rolą sztuki, a z drugiej bunt młodego pokolenia przeciwko przeszłości. Wyrosła z atmosfery buntu i fermentu estetyka opierała się na poglądach filozoficznych Fryderyka Nietschego oraz proroka „czarnego pesymizmu” Artura Schopenhauera. Stąd też okres Młodej Polski wiąże się ze zwrotem ku epoce romantyzmu i głoszonym wówczas ideom – romantycznego kultu jednostki czy hasła posłannictwa narodowego. Czołowi neoromantycy, wśród których prym wiódł Jacek Malczewski, szczególnym kultem obdarzali Juliusza Słowackiego i Cypriana Kamila Norwida.

Jacek Malczewski

Jacek Malczewski Młoda Polska | 1917, Muzeum Narodowe w Krakowie

W romantyzmie miała również swoje źródło będąca przeciwwagą dla ponurego dekadentyzmu moda na folklor. W bajecznie kolorowej polskiej wsi dostrzeżono wartości i mistyczne źródła rodzimości tak ważne w rozdartym na trzy zabory kraju. Artyści, a wśród nich Stanisław Wyspiański czy Włodzimierz Tetmajer odnaleźli inspiracje w podkrakowskich Bronowicach; Wacław Szymanowski, Teodor Axentowicz czy Kazimierz Sichulski tematów do swoich prac szukali zaś na żywiołowej i egzotycznej Huculszczyźnie.

Stanisław Kamocki

Stanisław Kamocki Kościół w Libuszy | między 1920 a 1924, Muzeum Narodowe w Krakowie

Na ziemiach polskich stolicą intelektualną stał się Kraków, który pulsował emocjami, przyciągał artystów, literatów, filozofów. W Krakowie panowała atmosfera modnego fermentu i niepokoju, podsycana hasłami pesymizmu i dekadentyzmu, którego pojęcie, sformułowane przez Artura Górskiego, określało przesiąkły rezygnacją i rozczarowaniem nastrój, oparty na niewierze w dalszy rozwój, wyższy byt, ewolucję cywilizacyjną. Nastroje te podsycił przyjazd do Krakowa w 1898 roku Stanisława Przybyszewskiego i jego pięknej żony Dagny Juel.

Zmiany w sztuce zapoczątkował epizod impresjonistyczny, związany z powrotem z Paryża w 1890 roku Józefa Pankiewicza i Władysława Podkowińskiego, którzy w warszawskim Salonie Aleksandra Krywulta zaprezentowali swoje malarstwo inspirowane twórczością Claude’a Moneta. Elementy impresjonizmu odnaleźć można również w brawurowo malowanych pracach Jana Stanisławskiego, czy kameralnych scenach Włodzimierza Błockiego.

Estetykę sztuki przełomu XIX i XX wieku zdominował symbolizm, który wyrósł z inspiracji filozofią Schopenhauera, Nietzschego czy Przybyszewskiego Kompozycje przesiąknięte tajemniczością były odbiciem duszy artysty, co szczególnie czytelne stało się w malarstwie pejzażowym, pełniącym funkcję „pejzażu wewnętrznego” duszy twórcy. Stąd przepojone smutkiem krajobrazy i melancholijne kompozycje malowane m.in. przez Józefa Pankiewicza, Jana Stanisławskiego i jego uczniów (m.in. Stanisława Kamockiego) czy zafascynowanego żywiołami Ferdynanda Ruszczyca. Wyjątkowe miejsce zajmują prezentowane na wystawie baśniowe krajobrazy Marina Wawrzenieckiego.

Symbolizm przesycony melancholią przenikał do malarstwa portretowego, w którym widać osoby zazwyczaj zamyślone, smutne i pozbawione uśmiechu, patrzące na nas np. z prac Olgi Boznańskiej. Szczególne nastroje pojawiają się w portretach i autoportretach największego polskiego symbolisty – Jacka Malczewskiego, w których bohaterowie wplątywani byli w skomplikowane sytuacje symboliczne.

Modernizm wraz z Młodą Polską zaczął odchodzić po burzliwym 1905 roku. Jak twierdził Karol Irzykowski, Młoda Polska posiwiała w ciągu jednej nocy, zdegradowana została pozycja zarówno sztuki, jak i artysty; zaczęły pojawiać się nowe teorie sztuki, a przede wszystkim twórcy nowego już pokolenia zapowiadający radykalne zmiany w sztuce i głoszący nowe manifesty i programy.”

Leon Wyczółkowski Autoportret

Leon Wyczółkowski Autoportret | między 1896 a 1900, Muzeum Narodowe w Krakowie

Szczegóły

Start:
12 października 2018
Koniec:
2 grudnia 2018
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Galeria ESCEK
al. Niepodległości 7
39-300 Mielec, Polska
+ Google Map
Telefon:
17 586 23 73
Strona internetowa:
www.kultura.mielec.pl/galeria_wystawiennicza