
- To wydarzenie minęło.
Spotkanie z Marcinem Osiowskim kończące wystawę „Art on Art”
10 listopada 2019 • 17:00 – 19:00 CET
Co?
Spotkanie z Marcinem Osiowskim
kończące wystawę „Art on Art”
Kiedy?
10 listopad (niedziela), g. 17:00
Gdzie?
Babkadowynajęcia, ul. Młocińska 5/7, Warszawa
HOS Gallery i Galeria Kuratorium mają zaszczyt zaprosić na spotkanie z Marcinem Osiowskim kończące wystawę „Art on Art”, które odbędzie się w najbliższą niedzielę 10 listopada o godzinie 17:00, (Babkadowynajęcia, ul. Młocińska 5/7, Warszawa) Spotkanie poprowadzi kuratorka wystawy Katarzyna Piskorz. Możliwa jest również prezentacja Maszyny do Podgrzewania Kotletów Schabowych, która się odbędzie lub nie.

Według opinii ekspertów reakcją Osiowskiego na dogmaty akademizmu jest ucieczka w ironię i użycie materiałów śmieciowych. Jak rozumiem, używane przez Osiowskiego materiały, takie jak karty z książek telefonicznych i wycinki z gazet pornograficznych, są śmieciowe z punktów widzenia tejże akademickości. Ale to warstwa pozorna, bo sens tego, jak on maluje, co on maluje i czego do tego używa, nie leży w tym, jak te materiały wyglądają… Nie sądzę, aby Osiowski był szczególnie pogrążony w rozważaniach na temat tego, czym jest a czym nie jest akademickość. Zajmują go takie tematy jak stereotypy i umowność postaw społecznych oraz mechanizmy powstawania tych stereotypów i umów, według których działa zorganizowane społeczeństwo… Tym, co ja widzę w jego malarstwie jest poszukiwanie języka sztuki dla wyrażenia swoich rozmyślań. I jestem przeciwny traktowaniu jego działalności artystycznej na bazie uproszczonych stereotypów. Właśnie o nich, a może przeciw nim wypowiada się w swojej sztuce. Cokolwiek mówią akademicy.
– Louis van den Branden, kurator pierwszej wystawy Osiowskiego, Antwerpia 1982
* * *

Malarstwo to uklepywanie sensów.
– Marcin Osiowski, 2018
* * *
Zaprezentowane na wystawie prace Osiowskiego odzwierciedlają jego przeświadczenie, że artysta ma prawo, a nawet obowiązek mieszania się w sprawy aktualne i ważne; artysta podejmuje namysł nad funkcjonowaniem społeczeństwa, wpływem mediów i systemami kreowania informacji. Stawia pytania, które boją się odpowiedzi ostatecznych bardziej niż faktu pozostania bez odpowiedzi. Nie stroni od polityki, jeśli ta ingeruje w te obszary rzeczywistości, które zarezerwowane są dla nieskrępowanej myśli, kreatywności i emocji. Jego płótna są wyrazem przekonania, że granice działania artysty nie są wcale wyznaczone.
– Katarzyna Piskorz, kuratorka wystawy Art on Art, fragment katalogu, 2019.
* * *