Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Spotkanie z Marcinem Osiowskim kończące wystawę „Art on Art”

10 listopada 2019 • 17:0019:00 CET

Co?
Spotkanie z Marcinem Osiowskim
kończące wystawę „Art on Art”
Kiedy?
10 listopad (niedziela), g. 17:00
Gdzie?
Babkadowynajęcia, ul. Młocińska 5/7, Warszawa


marcin-osiowski-art-on-art-galeria-hos


HOS Gallery i Galeria Kuratorium mają zaszczyt zaprosić na spotkanie z Marcinem Osiowskim kończące wystawę „Art on Art”, które odbędzie się w najbliższą niedzielę 10 listopada o godzinie 17:00, (Babkadowynajęcia, ul. Młocińska 5/7, Warszawa) Spotkanie poprowadzi kuratorka wystawy Katarzyna Piskorz. Możliwa jest również prezentacja Maszyny do Podgrzewania Kotletów Schabowych, która się odbędzie lub nie.

Macin Osiowski, Art on Art, fot. Adam Gut

Według opinii ekspertów reakcją Osiowskiego na dogmaty akademizmu jest ucieczka w ironię i użycie materiałów śmieciowych. Jak rozumiem, używane przez Osiowskiego materiały, takie jak karty z książek telefonicznych i wycinki z gazet pornograficznych, są śmieciowe z punktów widzenia tejże akademickości. Ale to warstwa pozorna, bo sens tego, jak on maluje, co on maluje i czego do tego używa, nie leży w tym, jak te materiały wyglądają… Nie sądzę, aby Osiowski był szczególnie pogrążony w rozważaniach na temat tego, czym jest a czym nie jest akademickość. Zajmują go takie tematy jak stereotypy i umowność postaw społecznych oraz mechanizmy powstawania tych stereotypów i umów, według których działa zorganizowane społeczeństwo… Tym, co ja widzę w jego malarstwie jest poszukiwanie języka sztuki dla wyrażenia swoich rozmyślań. I jestem przeciwny traktowaniu jego działalności artystycznej na bazie uproszczonych stereotypów. Właśnie o nich, a może przeciw nim wypowiada się w swojej sztuce. Cokolwiek mówią akademicy.
– Louis van den Branden, kurator pierwszej wystawy Osiowskiego, Antwerpia 1982

*    *    *

Macin Osiowski, Art on Art, fot. Adam Gut

Malarstwo to uklepywanie sensów.
– Marcin Osiowski, 2018

*    *    *

Zaprezentowane na wystawie prace Osiowskiego odzwierciedlają jego przeświadczenie, że artysta ma prawo, a nawet obowiązek mieszania się w sprawy aktualne i ważne; artysta podejmuje namysł nad funkcjonowaniem społeczeństwa, wpływem mediów i systemami kreowania informacji. Stawia pytania, które boją się odpowiedzi ostatecznych bardziej niż faktu pozostania bez odpowiedzi. Nie stroni od polityki, jeśli ta ingeruje w te obszary rzeczywistości, które zarezerwowane są dla nieskrępowanej myśli, kreatywności i emocji. Jego płótna są wyrazem przekonania, że granice działania artysty nie są wcale wyznaczone.
– Katarzyna Piskorz, kuratorka wystawy Art on Art, fragment katalogu, 2019.

*    *    *

Recenzja wystawy napisanej przez dr Kamilę Tuszyńską »

Szczegóły

Data:
10 listopada 2019
Godzina:
17:00 – 19:00 CET
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Polska + Google Map
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.