Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Marian Eile. Artysta i redaktor

29 października 202021 marca 2021

Marian Eile. Artysta i redaktor
Otwarcie: 29.10.2020
Czas trwania wystawy: 29.10.2020 – 21.03.2021
MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
Miejsce: Budynek A, poziom 0
Kuratorzy: Maria Anna Potocka, Agnieszka Sachar


Marian Eile – wizjoner kultury

Wystawa Mariana Eilego wpisuje się w cykl prezentujący krakowskich twórców, którzy równocześnie realizowali się w mediach opartych na słowie i obrazie. Dotychczas odbyły się pokazy prac Krzysztofa Niemczyka i Wiesława Dymnego. Celem serii jest przypomnienie twórców – częściowo zapomnianych – których osobowość miała wpływ na życie kulturalne Krakowa.

Marian Eile, 1983, fot Wojciech Plewiński, courtesy W. Plewiński

Marian Eile jest w tej grupie postacią najwybitniejszą. Jego działalność była najbardziej różnorodna i nowatorska. A talent redaktorski ujawniony w „Przekroju” zapewnił temu pismu ogromną popularność w całym bloku wschodnim; Josif Brodski nauczył się polskiego, żeby czytać ten krakowski tygodnik. MOCAK zakupił wszystkie numery „Przekroju” z lat redagowania go przez Eilego. Posiadamy również w archiwum obszerny zbiór jego projektów do „Szpilek”.

Marian Eile, Sceny historyczne (Ludwik XV i Madame Pompadour) | 1977, fotografia, 6 × 6 cm (negatyw), Archiwum MOCAK-u, fot. A. Arvay, B. Opioła
Marian Eile, Sceny historyczne (Ludwik XV i Madame Pompadour) | 1977, fotografia, 6 × 6 cm (negatyw), Archiwum MOCAK-u, fot. A. Arvay, B. Opioła

Wystawa będzie się dzielić na kilka tematów. MOCAK ma w Kolekcji kilkadziesiąt obrazów Eilego i zamierza zaaranżować największą indywidualną wystawę Mariana. Malowanie było jego wielką pasją prywatną, której nigdy nie promował na łamach swojego pisma. Dla wielu miłośników „Przekroju” ta ekspozycja niewątpliwie będzie zaskoczeniem. Główny nurt malarstwa Eilego ma charakter ekspresyjno-abstrakcyjny. W okresie wczesnym budowały go wyważone gmatwaniny kreseczek, w okresie późniejszym – optymistyczne zderzenia barwnych plam. Marian był wielbicielem i polskim ambasadorem Picassa. Nie tylko lansował go w „Przekroju”, ale również z zapałem podrabiał i podpisywał te obrazy jego nazwiskiem.

Marian Eile, bez tytułu, b.d., tempera / deska, 66 × 56 cm (w oprawie), courtesy M. Buczyńska
Marian Eile, bez tytułu, b.d., tempera / deska, 66 × 56 cm (w oprawie), courtesy M. Buczyńska

Kolejna część wystawy odnosić się będzie do redaktorskich projektów Eilego publikowanych w „Przekroju” i „Szpilkach”. W części następnej zaprezentowane zostaną seriale fotograficzne. W zbiorach MOCAK-u znajdują się negatywy czterech z nich: Rewizyta – Salvador Dali u państwa Pendereckich, Dali w Krakowie, Napad na bal i Sceny historyczne. Wybrane ujęcia ułożone w luźną narrację eksponowane będą w postaci wielkoformatowych wydruków.

Już i tak bogatą ekspozycję rozszerzą jeszcze wystawy twórców związanych z „Przekrojem”. Zaprezentowane zostaną fotografie Wojciecha Plewińskiego – między innymi sławne przekrojowe „kociaki” – oraz przegląd rysunków Adama Macedońskiego, ukazujący ciekawą strategię kompozycyjną tego rysownika.

Marian Eile, Napad na Bal 1976, fotografia, 2,4 × 3,6 cm (negatyw), Archiwum MOCAK-u, fot. A. Arvay, B. Opioła
Marian Eile, Napad na Bal 1976, fotografia, 2,4 × 3,6 cm (negatyw), Archiwum MOCAK-u, fot. A. Arvay, B. Opioła

Wystawę uwieczni obszerna publikacja, przedstawiająca niezwykłą, zabawną, inteligentną i nieograniczoną w swojej kreatywności postać Mariana Eilego.

Szczegóły

Początek:
29 października 2020
Koniec:
21 marca 2021

Miejsce wydarzenia

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
Lipowa 4
Kraków, 30-702 Polska
+ Google Map
Telefon:
(+48 12) 263 40 40
Witryna internetowa:
https://www.mocak.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.