Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Mateusz Dworski. Miraże

20 grudnia 201915 stycznia 2020

Wernisaż: 19 grudnia 2019 r.
Galeria Miejska we Wrocławiu
Wystawa czynna do: 15 stycznia 2020 r.
Kurator: Mirosław Jasiński

Od 20 grudnia 2019 roku przestrzenie Galerii Miejskiej wypełnią się rysunkiem, grafiką, malarstwem, rzeźbą oraz plakietą Mateusza Dworskiego, artysty związanego z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych.

Mateusz Dworski, Letarg, ceramika, 47x50x80 cm, 2019
Mateusz Dworski, Letarg, ceramika, 47x50x80 cm, 2019

Tytułowe „Miraże” czytać możemy na różne sposoby – po pierwsze, w kontekście zmagań Dworskiego pomiędzy tym, co rzeczywiste, materialne, wykreowane ręką artysty, a tym, co nierzeczywiste, rozgrywające się na poziomie wyobrażeń i przeczuć; po drugie, w odniesieniu do podejmowanej przez artystę za pośrednictwem swojej twórczości gry z czasem, dialogu ze sztuką przeszłości; po trzecie, w końcu, w kontekście kontynuowanych przez autora od kilku dekad poszukiwań idealnej figury o charakterze egzystencjalnym. Tytuł wystawy w swojej wieloznaczności odnosi się więc do różnych obszarów artystycznego działania Dworskiego.

Mateusz Dworski, Plakieta ażurowa V, żeliwo, 35x31 cm, 2019
Mateusz Dworski, Plakieta ażurowa V, żeliwo, 35×31 cm, 2019

W swojej artystycznej działalności artysta obsesyjnie wręcz sięga po motywy głowy i figury, poddając je licznym przekształceniom i deformacjom. Uplastycznia je, udelikatnia płynnymi liniami, to znów syntetyzuje, poddaje geometryzacji czy też naznacza pierwiastkiem abstrakcji, formując w niemal organiczne kształty. Krążąc wokół tematów głowy i figury, artysta zręcznie je ogrywa, prezentując tym samym mnogość malarskich i rzeźbiarskich rozwiązań, które można zastosować wobec tych, klasycznych przecież, motywów.

Dworski swoje obiekty świadomie naznacza śladami minionych epok i nurtów, począwszy od sztuki antycznej, poprzez twórczość dawnych mistrzów, na realizacjach XX-wiecznych malarzy i rzeźbiarzy skończywszy.

Szczegóły

Początek:
20 grudnia 2019
Koniec:
15 stycznia 2020
Witryna internetowa:
http://galeriamiejska.pl/wystawy/00789_mateusz-dworski--miraze
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.