- To wydarzenie minęło.
Mecenat interrexów w Łowiczu. Wystawa ze zbiorów Skarbca Katedry w Łowiczu
27 czerwca 2024 – 1 września 2024
Mecenat interrexów w Łowiczu. Wystawa ze zbiorów Skarbca Katedry w Łowiczu to trzecia z cyklu wielkich wystaw (Łowiccy Prymasi 2011; Barok Księstwa Łowickiego 2018) zaprezentowanych w murach Muzeum w Łowiczu, a poświęconych sztuce związanej z mecenatem rezydujących w tym mieście arcybiskupów gnieźnieńskich prymasów Polski.
Tym razem wyeksponowane zostaną dzieła sztuki związane z tymi prymasami, którzy pełnili funkcję interrexów – zastępowali polskich władców w okresie bezkrólewia. Ich fundacje ujęto w szerszym kontekście historycznym i artystycznym przedstawionym w towarzyszącym wystawie katalogu, w tekstach ks. Stanisława Majkuta, Wiesława Jana Wysockiego i Karoliny Stanilewicz.
Wybitne dzieła sztuki malarskiej, złotniczej i tekstylnej dowodzą znaczenia i wpływu prymasowskiego mecenatu na kulturę Rzeczypospolitej. Na co dzień przechowywane są w katedrze i w niedostępnym szerszemu odbiorcy katedralnym skarbcu (dawniej kolegiackim). Na wystawie pokazane zostaną także portrety interrexów z Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie, pierwotnie zdobiące budynek gmachu pomisjonarskiego, dziś Muzeum w Łowiczu.
Organizatorzy wystawy: Kuria Diecezjalna Łowicka, Muzeum w Łowiczu
Autor scenariusza: ks. Stanisław Majkut
Kuratorzy wystawy: ks. Stanisław Majkut, Karolina Stanilewicz
Wystawie towarzyszy katalog.
Redakcja naukowa katalogu: Karolina Stanilewicz
Autorzy katalogu: ks. Stanisław Majkut, Karolina Stanilewicz
Teksty:
prof. Wiesław Jan Wysocki (Instytut Józefa Piłsudskiego w Warszawie), Misja prymasów-interrexów
dr Karolina Stanilewicz (ASP w Łodzi), Prymasi-interrexi i ich fundacje w Łowiczu