Wajda

Wojciech Grzymała

„Rękoczyny” Wojciecha Grzymały w Płockiej Galerii Sztuki

Wyspiański. Nieznany

Pomaganie jest piękne. Rusza trzecia edycja projektu SZTUKA TERAZ

Leonardiana w kolekcjach polskich. Wystawa w 2020 r.

Teofil Ociepka malarstwo

Sztuka zwana naiwną – prace ze zbiorów Macieja Balceraka

Tatrzańskie pejzaże

Jak to widzisz?

10. Triennale Grafiki Polskiej

Jerzy Antkowiak. Moda Polska

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Męska rzecz

28 lipca 201828 października 2018

Wernisaż: 28 lipca 2018 r.
Muzeum Śląskie w Katowicach
Wystawa czynna do: 28 października 2018 r.
Kurator: Krystyna Pieronkiewicz‑Pieczko

Wystawa „Męska rzecz” podejmie temat roli mężczyzny oraz znaczenia męskości w polskiej kulturze. Pokaże, jak na przestrzeni wieków kształtował się stereotypowy, dominujący, powszechnie akceptowany wizerunek mężczyzny, jak zmieniało się pojęcie męskości i jak dziedzictwo poszczególnych epok kształtowało to stereotypowe postrzeganie w przypadku różnych grup społecznych. Przy pomocy oryginalnych rekwizytów, przedmiotów codziennego użytku, elementów garderoby i innych artefaktów, czyli „męskich rzeczy”, wystawa scharakteryzuje społeczno-kulturowy kontekst kształtowania się takiego wzorca męskości.

fot. materiały organizatora

fot. materiały organizatora

Jesteśmy obecnie świadkami kulturowego niepokoju wokół roli, tożsamości mężczyzny i różnych definicji męskości. Ekspozycja będzie stanowić próbę wpisania się w ten dyskurs i przyczynek do dalszych rozważań na temat rozumienia i sposobu definiowania męskości w społeczności.

Wystawa poprowadzi narrację przez najważniejsze etapy życia mężczyzny – od dzieciństwa i przysposobienia do pełnienia przyszłych ról, poprzez młodość, tradycyjne role płciowe – męża i ojca, aktywność społeczną i zawodową, aż po cenną dojrzałość i starość.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną sposoby edukowania chłopców, zajęcia i zawody uważane za typowo męskie charakterystyczne dla grup społecznych o różnym statusie. Nie zabraknie również miejsca dla zmieniających się męskich hobby, pasji, przyjemności, rozrywek, a także mody.

Prezentowane obiekty pochodzić będą ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach, kilkudziesięciu polskich placówek muzealnych oraz z kolekcji prywatnych. Zaprezentujemy m.in. siedemnastowieczną strzelbę myśliwską cieszynkę, osiemnastowieczną fajczarnię, pistolety pojedynkowe z XIX wieku, dziewiętnastowieczny bicykl, z podobnego czasu dewizkę do zegarka z włosów kobiecych, kufer podróżny – szafę z męską garderobą z początku XX wieku, biżuterię i garderobę męską z różnych okresów historycznych, ale także chustę rezerwisty z lat osiemdziesiątych XX wieku oraz pierwszy polski numer „Playboya”.

Wystawie towarzyszyć będzie wiele wydarzeń – oprowadzania kuratorskie, wykłady, warsztaty, oraz seanse kina letniego. Będą one podejmować m.in. problem innych rodzajów męskości, występujących zawsze obok, a nawet w cieniu męskości heteroseksualnej.

Szczegóły

Start:
28 lipca 2018
Koniec:
28 października 2018
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
Strona internetowa:
https://muzeumslaskie.pl/pl/wystawy/meska-rzecz/

Miejsce

Muzeum Śląskie w Katowicach
ul. T. Dobrowolskiego 1
40-205 Katowice, Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
http://www.muzeumslaskie.pl