![Ładowanie Wydarzenia](https://news.niezlasztuka.net/wp-content/plugins/the-events-calendar/src/resources/images/tribe-loading.gif)
- To wydarzenie minęło.
Miasto marzeń
14 maja 2022 – 26 czerwca 2022
![Miasto marzeń](https://news.niezlasztuka.net/wp-content/uploads/2022/05/pl_miasto_marzen.jpg)
Miasto marzeń
14 maja 2022 r. – 26 czerwca 2022 r.
BWA Krosno
Kuratorka: Jadwiga Sawicka
![Miasto marzeń](https://news.niezlasztuka.net/wp-content/uploads/2022/05/pl_miasto_marzen-889x500.jpg)
Miasto marzeń to wystawa o mieście, którego nie ma, ale które istnieje w wyobraźni, życzeniach, fantazjach i wizjach, czasami także: w pretensjach i żalach – o to właśnie, że nie istnieje…
W pewnych swoich przejawach wystawa odnosi się do konkretnego miasta: Krosna, a marzenia o nim przybierają całkiem realne kształty. Tak jest np. w przypadku projektów modernistycznego architekta Alfreda Jana Kołdera. Budynki jego projektu można oglądać
w Krośnie, chociaż niektóre z nich uległy, nie zawsze fortunnym, przeróbkom. Na wystawie pokazujemy projekty (niektóre – niezrealizowane), utrwalone w momencie całego ich potencjału – tak jak zaistniały w wyobraźni architekta, jeszcze przed starciem się z materią rzeczywistości. Teraz mogą być obiektem marzeń o życiu po prostu luksusowym w przestrzeniach zaprojektowanych z myślą o komforcie, higienie, pełnych światła i otoczonych zielenią…
Tytuł wystawy nawiązuje do dwóch znaczeń słowa „marzenie”, a wystawa rozgrywa się w dwóch przestrzeniach: w galerii i w mieście. W galerii zobaczymy marzenia o lepszym mieście. Punktem wyjścia jest Kołder, ale proponowane są też alternatywne rozwiązania, pomysły może utopijne, a może zaskakująco praktyczne dotyczące całościowej zmiany koncepcji życia; dadaistyczne z ducha pomysły francuskich sytuacjonistów na przeobrażanie naszego doświadczania miasta i ich współczesne interpretacje, a także: miasta niebiańskie wizjonera Swedenborga. Ważnym elementem wystawy są wizualizacje odpowiedzi mieszkańców i mieszkanek Krosna na pytania ankiety, przygotowanej specjalnie na tą okazję. Ankieta jest rodzajem swobodnej rozmowy, której tematem jest miasto – jak to często bywa w rozmowach, pojawiają się dygresje i odstępstwa od tematu.
Druga część wystawy to także drugie znaczenie słowa „marzenie”: to śnienie na jawie, fantazjowanie, odkrywanie cudowności w codzienności. To interwencje artystyczne w witrynach sklepów i nasączanie miejskiej przestrzeni poezją. Patronem tej części wystawy jest surrealista Louis Aragon i pamiętny obraz syreny pływającej na wystawie sklepu z laskami – wizja narratora „Wieśniaka paryskiego” w czasie spaceru po pasażu Opery w Paryżu. Proponujemy taki spacer po okolicach galerii; trasa spaceru, jego przestrzenna mapa, pojawi się w przestrzeni galerii, łącząc w ten sposób obie części wystawy.