Geniusz baroku. Szymon Czechowicz (1689–1775)

Artystka. Anna Bilińska-Bohdanowicz

Kolory przemian. Malarstwo polskie z kolekcji Krzysztofa Musiała

Wyspiański. Przestrzeń studyjna

96 x Giewont

Krzysztof Powałka

Percepcja Koła

Jak we śnie! Emil Orlik w Japonii

Roman Ingarden. Filozof i fotograf

Zapiski przy sztaludze. Przyjaźnie Sienkiewicza w świecie malarskim

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Mozaika polskiego plakatu

11 lipca 201931 sierpnia 2019

Wystawa czynna do: 31 sierpnia 2019 r.
Muzeum Narodowe w Krakowie|
Dawny Hotel Cracovia

Na tytułową mozaikę polskiego plakatu składa się wybór prac z Dydo Poster Collection. To ponad 70 plakatów, które powstały na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Autorami są działający w tym okresie artyści wszystkich pokoleń. Od twórców tzw. polskiej szkoły plakatu po ostatnich adeptów szkół artystycznych, a więc tacy mistrzowie, jak: Eryk Lipiński, Henryk Tomaszewski, Jan Lenica, Waldemar Świerzy, Jan Młodożeniec, Henryk Starowieyski – którzy jeszcze do niedawna byli wśród nas – i ich najmłodsi koledzy po fachu – Patrycja Longawa i Jakub Zasada.

fot. materiały organizatora

fot. materiały organizatora

Prace różnią się od siebie zarówno kolorystyką, techniką projektowania, jak i interpretacją tematu. Zaprezentowane zostaną rozmaite ich rodzaje – od malarskich plakatów Mieczysława Górowskiego, Wiesława Grzegorczyka, Wiesława Wałkuskiego czy Wiktora Sadowskiego, poprzez rysunkowe Stasysa Eidrigevičiusa, Moniki Starowicz i Sławy Harasymowicz, plakaty typograficzne Władysława Pluty i Tomasza Kipki, kolażowe Jacka Staniszewskiego i Kai Renkas, aż po fotograficzne układanki Tomasza Bogusławskiego.

fot. materiały organizatora

fot. materiały organizatora

Polski plakat artystyczny skupia się szczególnie na tematyce kulturalnej – filmie, teatrze, muzyce, działalności wystawienniczej. Na ekspozycji zobaczymy, że filmy, których premiery odbyły się już wiele lat temu, na nowo budzą zainteresowanie młodych adeptów sztuki plakatowej (Patrycja Longawa, Dziecko Rosemary, 2019; Ela Wojciechowska, Purpurowa róża z Kairu, 2006; Joanna Górska & Jerzy Skakun, Święta Góra, 2008). Projekty, które dystrybutorzy zamawiali w latach 70. czy 80., będą się przeplatać ze współczesnymi plakatami autorskimi, które funkcjonują obecnie głównie w Internecie i w galeriach, a nie we wnętrzach kin i na słupach ogłoszeniowych. Czemu? To pytanie warto zadać producentom i dystrybutorom filmowym. Czy nie lepiej byłoby zamawiać plakaty u kontynuatorów polskiej szkoły plakatu, których nie brakuje?

Szczegóły

Start:
11 lipca 2019
Koniec:
31 sierpnia 2019
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
https://mnk.pl/wystawy/mozaika-polskiego-plakatu

Miejsce

Muzeum Narodowe w Krakowie|Hotel Cracovia
al. Focha 1
30-111 Kraków, małopolskie Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 12 433 57 44
Strona internetowa:
http://mnk.pl/