Artystka. Anna Bilińska-Bohdanowicz

Roman Ingarden. Filozof i fotograf

Zapiski przy sztaludze. Przyjaźnie Sienkiewicza w świecie malarskim

Przewrót …do źródeł

Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce

Otwarcie galerii Jerzego Dudy-Gracza w Krakowie

Maria Jarema. Andrzej Wróblewski. Realizm istotny

Leonardiana w kolekcjach polskich w Wilanowie

Zofia Stryjeńska z wizytą u Karola Szymanowskiego

Salvador Dali, wystawa, Sosnowiec, Pałac Shoena

Salvador Dali – Boska komedia. Z prywatnej kolekcji Kesauri

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Oddychać powietrzem prawdziwej sztuki! Wystawa malarstwa z kolekcji prywatnych

30 marca 201921 lipca 2019

MNKD_plakatOddychać powietrzem prawdziwej sztuki!
Wystawa malarstwa z kolekcji prywatnych
wernisaż: 30 marca / sobota / godz. 13:00
wystawa czynna: 31 marca – 21 lipca 2019
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym
Kuratorzy wystawy:
Dorota Seweryn-Puchalska, dr Seweryn Kuter


Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza w sobotę 31 marca o godz. 13:00 na otwarcie wystawy malarstwa polskiego z kolekcji prywatnej. Zobaczymy na niej dzieła czołowych artystów, takich jak Wyczółkowski, Mehoffer, Malczewski, Fałat, Weiss, nigdy wcześniej nie prezentowane publicznie.

Zgodnie z misją Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, której założeniem jest prezentowanie zwiedzającym zbiorów prywatnych oraz upowszechnianie zjawiska kolonii artystycznych, mamy przyjemność pokazania po raz pierwszy publicznie prywatnej kolekcji malarstwa polskiego z XIX i XX wieku. Kolekcja powstawała od lat 70. XX wieku. Zawiera liczne prace malarzy młodopolskich, ale także dzieła artystów awangardowych oraz przedstawicieli sztuki współczesnej.

fot. materiały organizatora

fot. materiały organizatora

Kazimierz Dolny jest miejscem szczególnym, bliskim artystom od dwustu lat, dlatego prezentujemy wystawę, która dotyka niezwykle istotnego problemu, jakim jest poszukiwanie przez malarzy własnej przestrzeni. Rozumiemy ją wielorako. Wychodzimy od fizycznie określonego, konkretnego miejsca, odczytywanego jako topos Arkadii. Takim miejscem dla Wojciecha Weissa była Kalwaria Zebrzydowska, dla Juliana Fałata najpierw Osiek koło Oświęcimia, później jego ukochana Bystra koło Bielska-Białej. Pokazujemy prace artystów, którzy związani byli z małymi ośrodkami zwanymi kolonią artystyczną, gdzie uciekali od zgiełku miasta, i gdzie mogli stworzyć swoją własną malarską rzeczywistość. Dawało to im poczucie wolności. Stanisław Kamocki, Stefan Filipkiewicz, Tytus Czyżewski czy Leon Wyczółkowski wyjeżdżali do Zakopanego. Czesław Rzepiński przebywał w Krzemieńcu (obecnie na Ukrainie), gdzie brał udział w Rysunkowym Ognisku Wakacyjnym. Wlastimil Hofman osiadł w przedwojennej kolonii artystycznej, jaką była Szklarska Poręba.

fot. materiały organizatora

fot. materiały organizatora

Swoje ukochane miejsca posiadali także artyści awangardowi. Od lat 60. do 80. XX wieku wyjeżdżali na plenery do Osiek nad jeziorem Jamno (tzw. Kaliskie Plenery). Było to miejsce dyskusji na temat nowym trendów w sztuce. Spotykało się tam kilkudziesięciu malarzy, krytyków i naukowców, którzy mieli możliwość „rzeczywiście swobodnego kontaktu”, i gdzie „wszelkie formy aktywności artystycznej mogły się swobodnie realizować”.

Poszukiwanie własnego locus dotyczyło także potrzeby odnalezienia miejsca w sztuce. Alfons Karpiński napisał: „pozostałem wierny swojemu malarstwu i nigdy tego nie żałowałem”. Maja Berezowska twierdziła, że nie ma dla niej „nic wspanialszego niż ciało ludzkie i póki żyję, będę je rysować”. Inni szukali dla swojej sztuki miejsca w zastanych nurtach artystycznych, jak Czesław Rzepiński czy Tytus Czyżewski.

Oprowadzania kuratorskie po wystawie: 31 marca i 7 kwietnia o godz. 12:00. Więcej informacji »

Szczegóły

Start:
30 marca 2019
Koniec:
21 lipca 2019
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym
ul. Rynek 19
24-120 Kazimierz Dolny, Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 81 881 02 88
Strona internetowa:
http://www.mnkd.pl