Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Opowieści spoza obrazów. Fotografie Ewy Martyniszyn

5 października 201929 grudnia 2019

Wernisaż: 05 październik 2019 r.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu|
Muzeum Etnograficzne
Wystawa czynna do: 29 grudnia 2019 r.
Kuratorka: Dorota Jasnowska

Wystawa jest podsumowaniem projektu artystycznego realizowanego przez artystkę w latach 2005–2006 na terenie województwa opolskiego, dolnośląskiego, śląskiego oraz na Ukrainie. Powstało wtedy 44 fotografii czarno-białych i barwnych oraz około 50 reprodukcji tzw. monideł, czyli ręcznie podkolorowanych lub preparowanych na bazie fotografii portretów o tematyce ślubnej, wojskowej czy komunijnej.

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

Projekt prowadzony był przez autorkę dwutorowo: z jednej strony reprodukowała tradycyjne monidła znajdujące się w prywatnych kolekcjach, równolegle nagrywając wypowiedzi osób występujących na portretach lub też ich bliskich, z drugiej strony fotografowała tę samą osobę, trzymającą portret lub ustawioną w jego pobliżu.

Wystawa ukazuje kontrast pomiędzy wyidealizowanymi wizerunkami osób przedstawianych na monidłach a meandrami niedoskonałości życia człowieka. Celem artystki było ocalenie jednostkowych ludzkich istnień od zapomnienia, ale także ratowanie monideł od zniszczenia oraz przywrócenie im ważności i uwagi.

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

Tytułowe „Opowieści spoza obrazów” dopełniają fotografie – zarówno te o charakterze dokumentalnym, wykonane w konwencji „Zapisu socjologicznego” Zofii Rydet, w którym portretowani patrzą prosto w obiektyw, jak i spreparowane monidła, ujawniając historie życia.

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

Ewa Martyniszyn, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, asystentka w Katedrze Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Brała udział w licznych wystawach w kraju i za granicą. Ma na swoim koncie publikacje w książkach i czasopismach poświęconych sztuce. Od 2004 r. zajmuje się tematyką monideł, pisząc o nich, kolekcjonując je oraz tworząc własne, autorskie monidła w Pracowni Fotografii i Monideł.

Szczegóły

Początek:
5 października 2019
Koniec:
29 grudnia 2019
Witryna internetowa:
https://mnwr.pl/opowiesci-spoza-obrazow/

Miejsce wydarzenia

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu
ul. R. Traugutta 111-113
Wrocław, 50-077 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 71 344 33 13
Witryna internetowa:
https://muzeumetnograficzne.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.