Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Paweł Orłowski. Linia i płaszczyzna

12 września 202030 kwietnia 2021

Paweł Orłowski. Linia i płaszczyzna
12 września 2020 – 30 kwietnia 2021
wernisaż 12 września, g. 17:00
Galeria Sztuki Współczesnej Van Rij
Stara fabryka porcelany, ul. Sandomierska 243 Ćmielów

*   *   *

Galeria van Rij zaprasza na retrospektywną wystawę Pawła Orłowskiego.

baner (1)


fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

Paweł Orłowski to artysta związany z krakowską ASP, gdzie prowadzi pracownię rzeźby na wydziale wzornictwa. Rzeźbiarz cieszy się popularnością a swoje prace prezentował w różnych zakątkach świata, min. USA i Kanadzie.

Tematem prac Orłowskiego są ludzkie sylwetki, jednak nie są to studia idealnych proporcji czy harmonii, lecz zainteresowanie redukcją, geometryzacją. Jednym z bohaterów sztuki Orłowskiego stały się boty. Zdają się być złożone z różnego kształtu brył, są hybrydą harmonijnego ludzkiego ciała i zautomatyzowanej maszyny. W ten sposób, za pomocą botów, artysta reinterpretuje klasyczne, znane historii sztuki tematy. Balansując pomiędzy tradycją renesansowych mistrzów a nowoczesnością twórca stawia w centrum swojej sztuki człowieka i jego miejsce w świecie.

Tworzywem rzeźbiarskim dla Orłowskiego jest brąz, stal lub beton, często eksponuje niedoskonałości tych materiałów. Niektóre z jego dzieł osiągają kilka metrów wysokości. Nieregularne i geometryczne formy rzeźbiarskie kontrastują ze szlachetnością brązu zaś płaszczyzny metalowych blach oraz spawy nadają pracą Orłowskiego surowości.

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

Linia i płaszczyzna odnoszą się do sposobu w jaki artysta kształtuje formę. To metafora upływu czasu i artystycznej drogi. Przejście od form kształtowanych miękką linią do geometryzacji i płaszczyzn, które budują najnowsze prace Orłowskiego.

Wystawę dzieł artysty, który w zeszłym roku prezentował swoją twórczość w Miami podczas targów Art Basel, będzie można oglądać od 12 września 2020 roku w ćmielowskiej Galerii Sztuki Współczesnej Van Rij. Po raz pierwszy zostaną tam zaprezentowane niemalże 20-letnie prace artysty, dotąd nieznane szerszej publiczności. Widzowie zobaczą również dwie zupełnie nowe rzeźby. Podczas wernisażu artysta, w sposób performatywny, wykona obrazy, które będą dostępne w ofercie galerii.

Nigdy wcześniej prace Orłowskiego, które przywodzą na myśl techniczne rozwiązania nie były prezentowane w poprodukcyjnej halowej przestrzeni galeryjnej, która koresponduje z surowością i geometrycznością najnowszych prac artysty.


W związku z pandemią wirusa COVID–19 wernisaż odbędzie się z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa.

Szczegóły

Początek:
12 września 2020
Koniec:
30 kwietnia 2021

Miejsce wydarzenia

Galeria van Rij
ul. Sandomierska 243
Ćmielów, 27-440 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 604 442 703
Witryna internetowa:
www.galeria-rij.com
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.