Wajda

Wojciech Grzymała

„Rękoczyny” Wojciecha Grzymały w Płockiej Galerii Sztuki

Wyspiański. Nieznany

Pomaganie jest piękne. Rusza trzecia edycja projektu SZTUKA TERAZ

Leonardiana w kolekcjach polskich. Wystawa w 2020 r.

Teofil Ociepka malarstwo

Sztuka zwana naiwną – prace ze zbiorów Macieja Balceraka

Tatrzańskie pejzaże

Jak to widzisz?

10. Triennale Grafiki Polskiej

Jerzy Antkowiak. Moda Polska

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Piotr Uklański. Polska

7 września 201830 grudnia 2018

Wernisaż: 07 września 2018 r.
Muzeum Narodowe w Krakowie |
Gmach Główny
Wystawa czynna do: 30 grudnia 2018 r.

Wystawa Piotra Uklańskiego w Muzeum Narodowym jest pierwszą w Krakowie prezentacją dzieł artysty, którego twórczość znana jest w Polsce i na świecie. Rozwijana przez Uklańskiego od dwóch dekad refleksja nad ikonografią narodową – w tym ikoniczne prace tj. Solidarność, Jan Paweł II, Polesploitation – tym razem przyjmuje format wystawy oraz towarzyszącej jej książki.

fot. materiały organizatora

fot. materiały organizatora

Kolorowe i czarno-białe fotografie pokazywane w głównej galerii wystaw czasowych MNK podkreślają zainteresowanie artysty pejzażem ojczystym i mitami narodowymi. Wystawa ma charakter monograficzny, niemniej artysta, podobnie jak przy okazji ostatniej wystawy w nowojorskim Metropolitan Museum, wchodzi w relację ze zbiorami instytucji, reprezentującymi kanon polskiej sztuki, oraz nawiązuje w szeregu prac do pejzażu Krakowa.

Artysta o wystawie: Polska jest zasadniczym tematem mojej praktyki artystycznej ostatnich dwudziestu lat. Historia Polski, narodowa ikonografia, religijna symbolika i zbiorowe mitologie były tematem tworzonych przeze mnie prac jak również źródłem ich estetyki. Do Muzeum Narodowego w Krakowie proponuję wystawę fotografii, nad którymi pracę rozpocząłem zainspirowany z jednej strony wynikami ostatnich wyborów w Polsce, z drugiej zbliżającą się setną rocznicą niepodległości kraju. Przełom polityczny 2016 roku wyznacza punkt zwrotny w sposobie dyskutowania w sferze publicznej zarówno polskiej tożsamości, jak i historii. Jest również ważny z punktu widzenia na nowo określanej przez polityków pozycji Polski zarówno w Unii Europejskiej, jak i na świecie. Polskie społeczeństwo, które znalazło się na rozdrożu musi pilnie znaleźć odpowiedzi na najbardziej zasadnicze pytania: kim właściwie są Polacy? Dokąd zmierzamy (jako naród)? Co kształtuje nasze poczucie tożsamości, historii, zbiorowe cele?

Szczegóły

Start:
7 września 2018
Koniec:
30 grudnia 2018
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
http://mnk.pl/wystawy/piotr-uklanski-polska

Miejsce

Muzeum Narodowe w Krakowie
al. 3 Maja 1
30-062 Kraków, Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
http://mnk.pl