Plagiat wszech czasów. Historyzm w meblarstwie
5 listopada 2024 – 23 lutego 2025
Okazją do przygotowania wystawy jest 125. rocznica powstania we Wrocławiu Śląskiego Muzeum Rzemiosła Artystycznego i Starożytności, które odegrało rolę kulturotwórczą w czasach historyzmu.
Będzie to pierwsza w Polsce tak obszerna prezentacja zabytkowych sprzętów z czasów historyzmu, przybliży tę mało znaną epokę i przedstawi jej intrygujące oblicze. Poświęcona będzie głównie meblarstwu 2. połowy XIX i początku XX w., ale na jego przykładzie ukaże najważniejsze nurty inspirowane dawnymi stylami występujące wówczas w architekturze wnętrz i rzemiośle artystycznym. Pokazanych zostanie około 200 zabytków.
Wystawie towarzyszyć będzie katalog – efekt kilkudziesięciu lat wnikliwych badań Małgorzaty Korżel-Kraśnej, wybitnej specjalistki od zabytkowego meblarstwa. Obejmuje on sprzęty powstałe od ok. 1850 r. do końca lat 30. XX w. Autorka pokaże historyzm z zupełnie nowej perspektywy i udowodni, że nie można traktować go tylko i wyłącznie jako naśladownictwa minionych stylistyk.
W swojej publikacji autorka w wielu przypadkach zmieniła datowanie zabytków na późniejsze. Wcześniejsze pomyłki w datowaniu wynikały z… profesjonalizmu XIX-wiecznych stolarzy, którzy często w swojej pracy perfekcyjnie posługiwali się dawnymi technikami, a nawet archaicznymi narzędziami.
Plagiat wszech czasów. Historyzm w meblarstwie
Wernisaż: 5 listopada 2024 r.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Kuratorka: Małgorzata Korżel-Kraśna