Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Pole bitwy

27 listopada 202010 stycznia 2021

Pole bitwy

Wernisaż: 27 listopada 2020 r.
Galeria Bielska BWA
Wystawa czynna do: 10 stycznia 2021 r.
Kuratorka: Ada Piekarska

W wystawie uczestniczą: Paweł Baśnik, Piotr Bujak, Maciej Cholewa, Katarzyna Górna, Karolina Jarzębak, Robert Kuśmirowski, Nikita Krzyżanowska, Kasper Lecnim, Jan Możdżyński, Dominika Olszowy, Liliana Piskorska, Irmina Rusicka, Mikołaj Sobczak, Stanisław Szumski.

Co wynika z odczytywania znaków i symboli? Artystki i artyści biorący udział w wystawie poprowadzą spojrzenie widza nie w kierunku historii, ale sposobu opowiadania o niej.

Mikołaj Sobczak, THE REQUEST TO CHARON, 2019, akryl na płótnie
Mikołaj Sobczak, THE REQUEST TO CHARON, 2019, akryl na płótnie

Wystawa podejmuje się analizy sporu o znaki i symbole oraz pamięć o nich, prezentując wybrane prace polskich artystów odnoszących się w swojej twórczości do rzeczywistości społecznej. Problematyzuje zjawisko powszechnego, choć utajonego, konfliktu o prawo do interpretacji historii. Prace zaprezentują uznani, w większości młodzi artyści.

Ada Piekarska:
Wystawa o sugestywnym tytule „Pole bitwy”, przywołując zjawisko określone przez francuskiego filozofa Pierre’a Bourdieu jako „przemoc symboliczna” – stawia sobie za cel próbę odsłonięcia mechanizmów kształtujących tę „przemoc”.
Skonfliktowane strony społecznego sporu, sięgając do arsenału wspólnej przeszłości, wyciągają z niej jedynie takie fragmenty, przy pomocy których mogą stworzyć reprezentującą ich interesy narrację. Artystki i artyści biorący udział w wystawie, sięgając do symbolicznego uniwersum, poprowadzą spojrzenie widza nie w kierunku historii, ale sposobu opowiadania o niej. Wystawa, skupiona wokół zagadnień semiotyki, doprowadzi do dekonstrukcji powszechnie przyjętych norm – wynikających z określonych odczytań znaków. Stawiając sobie za cel nakłonienie do dialogu, ma szansę zaowocować pogłębieniem wzajemnego zrozumienia skonfliktowanych stron. Wystawa wraz z towarzyszącym jej wydawnictwem, mogą w jakimś stopniu wpłynąć na świadomość tożsamości społecznej, w tym tożsamości kulturowej. Wystawa umożliwi widzom refleksję związaną ze zrozumieniem indywidualnego, a także zbiorowego „położenia” na semantycznym polu bitwy.

Prace ukazane na wystawie będą zrealizowane w różnych technikach. Pojawią się działania interdyscyplinarne, oscylujące na granicy wideo, rzeźby oraz instalacji. Ich obecność będzie skonfrontowana z tradycyjną metodą działania twórczego, za jaką uznawane jest malarstwo.

Szczegóły

Początek:
27 listopada 2020
Koniec:
10 stycznia 2021
Witryna internetowa:
http://galeriabielska.pl/wystawa/pole-bitwy

Miejsce wydarzenia

Polska + Google Map
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.