Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Po/Wy/miary

8 września 201924 listopada 2019

Wernisaż: 08 września 2019 r.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu |
Muzeum Czterech Kopuł
Wystawa czynna do: 24 listopada 2019 r.
Kuratorzy : Iwona Dorota Bigos, Martin Schibli

Trójka artystów – Dorota Nieznalska, Jörg Herold, Katarina Pirak Sikku – podąża śladem pseudonaukowych antropologicznych badań wykorzystywanych do celów skierowanych przeciwko człowiekowi i przy pomocy sztuki próbuje odpowiedzieć na pytania, jak wytłumaczyć powszechne resentymenty przeciwko obcym, ich trwałość i aktualność.

źródło: materiały organizatora
źródło: materiały organizatora

Punktem wyjścia wystawy jest wieloczłonowa instalacja Doroty Nieznalskiej „Ostarbeit”, która powstała jako efekt badań artystki w archiwum Instytutu Niemieckich Prac na Wschodzie, założonego przez Generalnego Gubernatora Hansa Franka w Krakowie w 1940 r. Jego zadaniem było m.in. naukowe opracowanie danych antropologicznych różnych grup etnicznych. Zebrane dokumenty miały służyć udowodnieniu, że te grupy nie nadają się do germanizacji i w związku powinny ulec likwidacji.

Również Jörg Herold od 2006 r. wielokrotnie podejmował w swoich pracach tematykę badań ras, nawiązując do wywodów niemieckiego antropologa i teoretyka ras J. F. Blumenbacha (1752-1840) czy włoskiego psychiatry C. Lombrosa (1835–1909).

źródło: materiały organizatora
źródło: materiały organizatora

Polsko-niemiecką perspektywę poszerzy prezentacja prac Katariny Pirak Sikku ze Szwecji. Artystka badając historię swojej rodziny, należącej do grupy etnicznej Saamów, dotarła do archiwów Państwowego Instytutu Higieny Rasy w Uppsali – instytucji, która swoją działalność rozpoczęła już w roku 1922 i była pierwszą placówką na świecie zajmująca się naukowym rasizmem. Opracowane przez Instytut zestawienie cech typowych dla czystej szwedzkiej rasy stało się podstawą do prowadzenia przymusowej sterylizacji osób z niesprawnością intelektualną oraz przedstawicieli tzw. ras gorszych – w tym również Saamów.

Szczegóły

Początek:
8 września 2019
Koniec:
24 listopada 2019
Witryna internetowa:
https://mnwr.pl/zapowiedz-po-wy-miary/

Miejsce wydarzenia

Muzeum Narodowe we Wrocławiu | Pawilon Czterech Kopuł
ul. Wystawowa 1
Wrocław, 51-618 Polska
+ Google Map
Telefon:
71 712 71 82
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.