aukcja dzieł sztuki fundacja synapsis

XXXI Charytatywna Aukcja Dzieł Sztuki Fundacji SYNAPSIS

Wajda

Natura i duchowość. Carl Borromäus Ruthart (1630–1703)

henry moore rzeźba muzeum narodowe w krakowie

Moc natury. Henry Moore W Polsce

Najpiękniejszy kraj. Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

Łukasz Korolkiewicz. Subterytorium

Wojciech Grzymała

„Rękoczyny” Wojciecha Grzymały w Płockiej Galerii Sztuki

Wyspiański. Nieznany

Leonardiana w kolekcjach polskich. Wystawa w 2020 r.

Tatrzańskie pejzaże

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Praktyczne piękno. KUL według Marii Chomentowskiej

23 marca 201830 czerwca 2018

Wystawa w Gmachu Głównym KUL
Al. Racławickie 14, Lublin
23 marca – 30 czerwca 2018
muzeum.kul.pl
więcej informacji >>


Pierwsza monograficzna wystawa przypominająca jedną z najwybitniejszych polskich projektantek mebli i wnętrz – współtwórczynię „stylu mebli Instytutu Wzornictwa Przemysłowego” – polskiego funkcjonalizmu – będzie miała miejsce w przestrzeniach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Muzeum_jednynka_chomentowska

fot. materiały organizatora

Mało znany jest fakt, że to właśnie w murach tej uczelni powstało największe dzieło Marii Chomentowskiej (1924-2013) – aranżacje niemal wszystkich ogólnodostępnych przestrzeni Gmachu Głównego KUL, Kolegium Jana Pawła II, Męskiego Domu Studenckiego na ul. Niecałej, Dworu Staropolskiego na Poczekajce, a także Domu Pracy Twórczej KUL w Kazimierzu Dolnym (łącznie kilkadziesiąt realizacji powstałych na przestrzeni bez mała 40 lat).

Chomentowska przed okresem „kulowskim” była znana m.in. z projektów mebli takich jak krzesła „pająk” i „płucka”, które dziś uznawane są powszechnie za ikony polskiego designu. Ważne miejsce w dorobku projektantki zajmują także meble dziecięce oraz szkolne. Jej autorstwa jest też szereg funkcjonalnych mebli mieszkaniowych.

Na wystawie zaprezentowane zostaną oryginalne meble ze wszystkich okresów jej twórczości, a także bogaty materiał ilustracyjny i archiwalny, w tym nieznane dotąd projekty domów i wnętrz kościołów. W Kampusie Głównym KUL ponadto wytyczona została ścieżka po najważniejszych realizacjach projektantki.

Wydarzeniem towarzyszącym jest autorska wystawa fotografii Violetty Khviatskowich, zatytułowana Obecność w nieobecności. Pochodząca z Białorusi artystka, studentka historii sztuki KUL, stara się uchwycić ślady twórczej obecności Marii Chomentowskiej w idealnie zaprojektowanych przestrzeniach KUL i realizacjach meblarskich. Seria zdjęć tworzy jedną całość, tak jak i spójną całość stanowi wnętrze uniwersytetu.

Wystawa przygotowana została przez Muzeum KUL we współpracy ze studentami historii sztuki KUL.


Maria Chomentowska (1924-2013)

Urodziła się 14 czerwca 1924 r. w Warszawie przy ul. Żurawiej. Jej rodzina przeniosła się do stolicy prawdopodobnie z Prudziszcza pod Mińskiem. W czasie wojny nauki pobierała w Żeńskiej Szkole Architektury im. Stanisława Noakowskiego. W latach 1945-1946 pracowała w Biurze Odbudowy Stolicy na etacie technika architekta. Wtedy też rozpoczęła studia z zakresu malarstwa na warszawskiej ASP pod kier. prof. Feliksa Szczęsnego Kowarskiego (1890-1948), a po jego śmierci przeniosła się na Wydział Architektury Wnętrz do pracowni prof. Jana Kurzątkowskiego (1899-1975).

Maria Chomentowska przy eksperymentalnym meblu ze sklejki, ok. 1962, fot. archiwum Instytutu Wzornictwa Przemysłowego Sp. z o.o.

Maria Chomentowska przy eksperymentalnym meblu ze sklejki, ok. 1962, fot. archiwum Instytutu Wzornictwa Przemysłowego Sp. z o.o.

Do historii polskiej architektury wnętrz przeszły zaprojektowane przez nią reprezentacyjne pomieszczenia Domu Związku Literatów Polskich w Warszawie z lat 1949-1951 – w tym słynna sala konferencyjna.

W 1951 r. związała się zawodowo z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie (IWP), gdzie przepracowała 26 lat, m.in. na stanowisku projektanta w Zakładzie Meblarskim, Zakładzie Wzornictwa Środków Transportu i w Pracowni Studialno-Projektowej.

Dziś Maria Chomentowska zaliczana jest do grona najwybitniejszych polskich projektantów mebli – współtwórców „stylu mebli IWP” – polskiego funkcjonalizmu. Do najsłynniejszych realizacji z okresu IWP należą m.in. jej krzesła „pająk” i płucka”, uznawane powszechnie za ikony powojennego polskiego designu. Ważne miejsce w twórczości projektantki zajmowały także meble dziecięce – zwłaszcza zestawy mebli tzw. rosnących i szkolnych.

Mało znany pozostaje fakt, że Maria Chomentowska przez blisko 40 lat pracowała dla Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Do Lublina przybyła w 1976 lub 1977 r. na zaproszenie ówczesnego prorektora prof. Stefana Sawickiego i pozostała do końca swych dni. To tutaj stworzyła opus magnum – aranżację niemal wszystkich ogólnodostępnych przestrzeni Gmachu Głównego KUL, Kolegium Jana Pawła II, Męskiego Domu Studenckiego na ul. Niecałej, Dworu Staropolskiego na Poczekajce, a także Domu Pracy Twórczej w Kazimierzu Dolnym.

W okresie lubelskim powstały także liczne projekty wnętrz kościołów (m.in. w Owni, Korchowie, Żabiej Woli, Woli Różanieckiej) i kaplic (m.in. w akademiku na ul. Niecałej w Lublinie, w domu zgromadzenia sióstr urszulanek).

Projektantka zmarła 7 marca 2013 w Lublinie i pochowana została na cmentarzu rzymsko-katolickim przy ul. Lipowej. Przez pracowników KUL zapamiętana została jako osoba nad wyraz skromna i pracowita, która większość zawodowego życia poświęciła upiększaniu KUL. Wszystkie zaprojektowane przez nią przestrzenie wytrzymały próbę czasu i znajdują uznanie wśród specjalistów.

Szczegóły

Start:
23 marca 2018
Koniec:
30 czerwca 2018
Wydarzenie Category:

Miejsce

Katolicki Uniwersytet Lubelski – Gmach Główny
al. Racławickie 14
20-950 Lublin, Polska
+ Google Map
Telefon:
81 445 39 42
Strona internetowa:
http://www.kul.pl/