Geniusz baroku. Szymon Czechowicz (1689–1775)

Artystka. Anna Bilińska-Bohdanowicz

Kolory przemian. Malarstwo polskie z kolekcji Krzysztofa Musiała

Wyspiański. Przestrzeń studyjna

96 x Giewont

Krzysztof Powałka

Percepcja Koła

Jak we śnie! Emil Orlik w Japonii

Roman Ingarden. Filozof i fotograf

Zapiski przy sztaludze. Przyjaźnie Sienkiewicza w świecie malarskim

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Rafał Placek. Ciało filmu

15 czerwca 201925 sierpnia 2019

Wystawa czynna do: 25 sierpnia 2019 r.
Muzeum Narodowe w Gdańsku |
Oddział Zielona Brama
Kurator wystawy: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka,
współpraca: Maja Bieńkowska

„Ciało filmu” to wystawa prezentująca blisko 90 portretów ludzi odpowiedzialnych za dzisiejszą kinematografię światową. To opowieść o spotkaniach fotografa z reżyserkami i reżyserami, aktorkami i aktorami oraz ze światowej sławy twórcami filmowymi, których obraz w krótkich sesjach zapisał autor zdjęć – Rafał Placek. Mamy więc istną mozaikę charakterów, temperamentów i postaw. Portrety powstawały w zawrotnym tempie festiwalowego czasu, pomiędzy pokazami, spotkaniami autorskimi, lekcjami mistrzowskimi i wywiadami. Można by sądzić, że powstały raczej reporterskie ujęcia, a nie studyjne dzieło. A jednak! W każdej z wybranych do wystawy prac widać skupienie jej autora i modelki/modela. Artysta przez ostatnie 15 lat podczas różnych festiwali filmowych zrealizował setki portretów, do każdego wydarzenia wybrał inny model działania: od monochromatycznej zabawy z symboliką i gry atrybutami całych postaci, poprzez wydobywanie twarzy modeli z mroku aż po rozświetlone barwne portrety w planie amerykańskim.

fot. materiały organizatora

fot. materiały organizatora

Podczas tworzonych blisko 10 lat czarno-białych hotelowych sesji w ramach festiwalu Nowe Horyzonty Rafał Placek inscenizował plan, niemniej to od modeli zależało, jak daleko dadzą się nakłonić do zagrania wymyślonej przez fotografa roli. Są tu więc brawurowe portrety wizjonerskiego Petera Greenewaya zagarniającego przestrzeń i widza swoją dłonią, pozbawionego twarzy Daniela Patricka Carbone, amerykańskiego reżysera i producenta (którego twarz pokrywają plasterki szynki). Widzimy norweską reżyserkę i aktywistkę walczącą o prawa kobiet Anję Breien prezentującą pop-artową chustę niczym św. Weronika, ale i wyciszoną legendarną francuską reżyserkę Agnes Vardy, która ze swą charakterystyczną fryzurą tworzy jakby część instalacji z okrągłych foteli na hotelowym dachu. W komunikacji z filmowcami to fotograf był reżyserem planu i obrazu. Z wyczuciem stylu, wrażliwością i poczuciem humoru odwrócił naturalną dla filmowców (szczególnie reżyserek i reżyserów) sytuację. Fotograf zagląda w oczy portretowanych jak przyjaciel. Większość z nich pozwala na tę interakcję, ale i na wkroczenie głębiej, zajrzenie do mroków czy niepokojów, które ich – artystów napędzają.

Do stworzenia portretów reżyserów i reżyserek filmowych zrzeszonych w Gildii Reżyserów Polskich fotograf wybrał zupełnie inną stylistykę. Barwne klasyczne portrety postaci w szerszym planie, zdecydowane mocne spojrzenia m.in. Łukasza Rondudy czy Xawerego Żuławskiego to wizerunki reprezentacyjne. Dużo bardziej intymne, choćby przez bliskość twarzy i obiektywu, są fotografie aktorów z Festiwalu Off Plus Camera w Krakowie z 2013 roku. Niesamowite i przejmujące spojrzenie legendarnego aktora niemieckiego Udo Kiera czy bezpośrednie, ciepłe, a jednocześnie silne kobiece wejrzenie Melissy Leo – amerykańskiej laureatki Oscara z 2010 roku.

Szczegóły

Start:
15 czerwca 2019
Koniec:
25 sierpnia 2019
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
http://www.mng.gda.pl/events/cialo-filmu/

Miejsce

Muzeum Narodowe w Gdańsku | Oddział Zielona Brama
ul. Długi Targ 24
80-828 Gdańsk, Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 58 307 59 12
Strona internetowa:
http://www.mng.gda.pl/our-services/oddzial-zielona-brama/