Leonardiana w kolekcjach polskich w Wilanowie

Jolanta Królikowska kolaż

Jolanta Królikowska – Okna czasu

Soter Jaxa-Małachowski, Łódź rybacka na plaży, malarstwo marynistyczne, sztuka polska, Niezła sztuka

Soter Jaxa-Małachowski. Pejzaże morskie

Hasior. Wystawa ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem

Jan Matejko z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz kolekcji prywatnych

Powroty. Szwajcarska kolekcja Zbigniewa Mikulskiego

Wyspiański. Posłowie

Dźwięki pierwotne

Martyna Wójcik-Śmierska ilustracja

Słownik dobrych łodzianizmów. Interpretują polscy ilustratorzy

Spętany Pegaz. Pokaz obrazu „Pegaz wśród kwiatów” z kolekcji MNP

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Salvador Dali w Wiśle

1 grudnia 201731 stycznia 2019

Wystawa stała czynna od 1 grudnia 2017 r. | Ochorowiczówka – Muzeum Magicznego Realizmu

Malarz, rzeźbiarz, pisarz, filmowiec, urodzony ekscentryk. Dla wielu geniusz, dla niektórych szalony indywidualista. Salvador Dali to bez wątpienia jedna z największych i najbardziej rozpoznawalnych postaci w sztuce XX wieku. Od 1 grudnia dzieła wybitnego, katalońskiego artysty zagoszczą w Wiśle na stałe w Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka”. Wystawa obejmuje ponad sześćdziesiąt prac artysty.

fot. materiały organizatora

fot. materiały organizatora

Prezentowane na ekspozycji grafiki to zbiór ponad sześćdziesięciu unikalnych prac na papierze: oryginalnych akwafort, linorytów, cynkografii czy stalorytów w większości sygnowanych przez Salvadora Dalego jako egzemplarze autorskie – mówi dr Sebastian Chachołek, Kustosz Muzeum Magicznego Realizmu.

Tego typu kolekcja to prawdziwy fenomen w skali kraju. Zbiór obejmuje bowiem graficzne perełki w sztuce i twórczości hiszpańskiego artysty. W „Ochorowiczówce” znajdziemy m.in. takie znane prace jak Kuszenie św. Antoniego (1946r.), Dworzec w Perpignan (1965r.), Wenecja (1974r.), Lenin Tiger (1963r.), Assumpta corpuscularia lapislazulina (1952r.). W tzw. cyklu prac hiszpańskich dostępne w Muzeum prace to Hiszpania (1938r.), Odkrycie Ameryki – Sen Krzysztofa Kolumba (1958-59), Sobór ekumeniczny (1960r.), Zamek Gali (1973r.). Wystawa obejmuje także plakaty z 1969 roku zamówione u artysty przez Koleje Francuskie czy serię litografii stworzonych przez Dalego w związku z promocją otwarcia Teatru-Muzeum w Figueres (1974 r.). Nie lada gratką dla fanów literatury będą drzeworyty z ilustracjami (z lat 40-tych i 60-tych) do „Don Kichota” Miguela de Cervantesa czy najsławniejszego wydawnictwa „Boskiej Komedii” Dantego.

Część życia geniusza: Salvador Dali był artystycznym omnibusem: malarzem, pisarzem, dramaturgiem, plakacistą, poetą, scenografem, ale także m.in. twórcą biżuterii, porcelany. Co zatem bardzo istotne – uzupełnieniem wystawy w „Ochorowiczówce” będzie kilka przedmiotów tzw. sztuki użytkowej pod marką: Salvador Dali.

Dali to postać nietuzinkowa. Stąd w ekspozycji nie mogło zabraknąć kilkudziesięciu elementów związanych z jego życiem i twórczością. Odwiedzający „Ochorowiczówkę” prócz znanych grafik ojca surrealizmu, które idealnie komponują się z pracami polskich twórców, zobaczą też m.in flakony perfum projektowane przez hiszpańskiego geniusza czy wieloletnią porcelanę Rosenthall malowaną przez Dalego i sygnowaną jego nazwiskiem. Wystawa obejmuje także okolicznościowe pamiątki, m.in. zdjęcia, albumy, wydawnictwa czy medale – dodaje dr Sebastian Chachołek.

Sztuka Dalego już za jego życia stała się prawdziwym znakiem handlowym, co uczyniło go kultowym twórcą. Krytycy sztuki osadzają jego twórczość w kontekście innych artystów surrealizmu, takich jak: Giorgio de Chirico, René Magritte czy Max Ernst. Dzięki wystawie, która od początku grudnia na stałe zagości w Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka”, Wisła staje się miejscem jeszcze bardziej atrakcyjnym, nie tylko turystycznie czy rekreacyjnie, ale i kulturowo.

Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godz. 11.00 – 18.00

Szczegóły

Start:
1 grudnia 2017
Koniec:
31 stycznia 2019
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
http://ochorowiczowka.pl/salvador-dali-wisle/

Miejsce

Ochorowiczówka – Muzeum Magicznego Realizmu
ul. Juliana Ochorowicza 6
43-460 Wisła, Śląskie Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 690 044 214
Strona internetowa:
http://ochorowiczowka.pl/