Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Siłaczki

26 września 202416 marca 2025

Siłaczki, wystawa, rola kobiety, społeczeństwo, sztuka kobiet, malarstwo, fotografia, rzeźba, niezła sztuka

Muzeum Krakowa zaprasza na nowa wystawę czasową w Kamienicy Hipolitów.

Siłaczki, wystawa, rola kobiety, społeczeństwo, sztuka kobiet, malarstwo, fotografia, rzeźba, niezła sztuka
Wystawa Siłaczki

Planowana wystawa odbędzie się po ponad 100 latach od daty ogłoszenia dekretu o prawie wyborczym dla Polek oraz uchwaleniu konstytucji marcowej, w której ustawowo to prawo zostało zagwarantowane. Pamiętać należy, że w staraniach o zmianę pozycji społecznej polskich kobiet w początkach XX wieku dużą rolę odegrały mieszkanki Krakowa.

„Siłaczki” to dzieje życia mieszkanek Krakowa od czasów średniowiecznych po współczesność. Wystawa ilustruje przemiany społeczne, polityczne, obyczajowe i kulturalne, które miały znaczenie dla emancypacji kobiet i ich dążeń do stania się pełnoprawnymi obywatelkami realizującymi swoje marzenia i pomagającymi innym uwierzyć w siebie.

Ważnym celem wystawy jest ukazanie różnorodnej roli kobiet w życiu społecznym, artystycznym i politycznym w przestrzeni miasta, lokalnej społeczności, a także w kontekście wydarzeń politycznych i społecznych dotykających bezpośrednio i pośrednio Krakowa w różnych epokach historycznych i współcześnie. To także okazja do prezentacji aktywności kobiet w kontekście panujących w danym okresie schematów społecznych – ukazania na ile można być „wolną” w określonych ramach obyczajowo- społecznych i jak wyzwolić się z narzuconych ograniczeń.

Zwiedzający wystawę poznają sylwetki tak silnych osobowości , jak legendarna pierwsza studenta – Nawojka, ale także pierwsze „magister fermacyji” – rodzone siostry i zakonnice Filipina i Konstancja Studzińskie. O silnej osobowości takich sław jak aktorki Helena Modrzejewska i Antonina Hoffmann czy ikony polskiej sztuki XX wieku Zofii Stryjeńskiej nie potrzeba nikogo przekonywać, podobnie jak o sylwetkach emancypantek Marii Dulębianki, czy Kazimiery Bujwidowej. Ważnym postacią będzie także krakowianka – królowa przedwojennego tenisa – Jadwiga Jędrzejowska, której styl gry powalał przeciwniczki oraz ilustratorska przedwojennego „Vogue” i „Harper’s Bazaar”- Alicja Halicka.

Historia krakowianek ukazana będzie w kontekście ważnych przemian społecznych w Europie, jak międzynarodowe ruchy na rzecz emancypacji, aktywność kobiet w I i II wojnie światowej, aktywności na rzecz walki o demokrację.

W wystawie obok zbiorów z różnych muzeów będą eksponowane prace współczesnych artystek i artysty:

Ewy Juszkiewicz, Bettiny Bereś, Ewy Ciepielewskiej, Leny Achtelik, Iwony Siwek- Front, Agaty Stępień, Ewy Skaper, Antoniny Chmielewskiej – Meryndy, Beaty Stankiewicz, Marty Frej, Jadwigi Sawickiej, Erwiny Ziomkowskiej, Marii Lemperk (Mytofanovej), Beaty Sosnowskiej, Agaty Głogowskiej, Patrycji Piętki, Pauliny Taranek, Bogumiła Książka

Współpraca:
Muzeum Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego
Konsulat Generalny Republiki Austrii
Włoski Instytut Kultury w Krakowie
Instytut Cervantesa w Krakowie
Fundacja Muzeum Herstorii Sztuki w Krakowie


Wernisaż: 26 września 2024 r., godz. 17:00
Muzeum Krakowa | Kamienica Hipolitów
Kurator: Michał Hankus

Szczegóły

Początek:
26 września 2024
Koniec:
16 marca 2025
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
Witryna internetowa:
https://muzeumkrakowa.pl/wystawy/silaczki

Miejsce wydarzenia

Muzeum Krakowa
Rynek Główny 35
Kraków, 31-011 Polska
+ Google Map
Telefon:
12 619 23 00
Witryna internetowa:
http://www.mhk.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2025. ALL RIGHTS RESERVED.