Artystka. Anna Bilińska-Bohdanowicz

Zapiski przy sztaludze. Przyjaźnie Sienkiewicza w świecie malarskim

Paweł Frąckiewicz grafika, niezła sztuka

Paweł Frąckiewicz: wystawa grafiki w GSW Elektrownia

Stanisław Baj. Rzeka Bug. Mała historia jednej kreski

muzeum ziemiaństwa w Dobrzycy, MISTRZOWIE MALARSTWA EUROPEJSKIEGO, niezła sztuka

Od Antwerpii do Sewilli. Brueghel-Murillo: Żywioły i Dzieci

Jerzy Nowosielski | Spectra Art Space MASTERS

ABC Awangardy: Ikony – cykl wykładów online

Marian Eile. Artysta i redaktor

Artyści z Krakowa. Generacja 1950–1969

Wirtualna wystawa Polish Modern Glass Art

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

SKIP the LINE! Populizm i obietnice współczesności

26 października 201830 listopada 2018

Wernisaż: 26 października 2018 r.
godz. 20:00
Biennale Warszawa
Wystawa czynna do: 30 listopada 2018 r.
Kuratorzy: Jakub Gawkowski, Stanisław Ruksza

„SKIP THE LINE!” krzyczą̨ reklamy przy turystycznych atrakcjach w centrach zatłoczonych miast. Wystarczy zapłacić by ominąć kolejkę i zaoszczędzić czas. Być pierwszym, sprytniejszym, ponad wszystkimi innymi. „Skip the line!” (omiń kolejkę), to hasło, które staje się metaforą obietnicy jaką uwodzą nas reklamy, media i politycy. Prezentowana wystawa łączy dwa pozornie odległe od siebie rejestry językowe – populistycznej nacjonalistycznej polityki i neoliberalnego kapitalizmu, skupiając się na tym jak nieustanne przekazy medialne mamią odbiorców, a język próbuje kształtować i zaklinać rzeczywistość.

Zebrane na wystawie prace międzynarodowego grona artystek i artystów nawiązują do retoryk obietnic: zarówno tych prostych, życiowych i codziennych, jak i politycznych czy egzystencjalnych. Zestawione ze sobą prace problematyzują pojęcie obietnicy na kilka sposobów: opowiadają o fantazmacie sukcesu zawodowego i ekonomicznego wpisanego w neoliberalny kult pieniądza, a także o innej wielkiej obietnicy zbiorowego triumfu narodowego.

fot. materiały organizatora

fot. materiały organizatora

Nacjonalistyczny populizm karmi się zawiedzionymi nadziejami neoliberalizmu i transformacji ustrojowej, by uwodzić tłumy obietnicami wielkości i chwały. Widać to doskonale z perspektywy Europy Środkowej, ale dziś trudno wskazać kontynent, na którym podobne procesy nie miałyby miejsca.

Na całym świecie populistą nazywa się polityka, który mówi ludziom to, co chcą usłyszeć. Takiego, który wzorem amerykańskiego multimilionera każdą okazję potrafi zamienić w reality show, by w jak najprostszy sposób zareklamować siebie. Dziś „populista” nie jest jednak obelgą czy wyznacznikiem niskiej jakości. »To ja jestem prawdziwym populistą« mówi Barack Obama, »ktoś, kto nigdy nie przejmował się losem robotników i nie walczył o sprawiedliwość społeczną, nie staje się nagle populistą gdy powie coś kontrowersyjnego, tylko dlatego, by wygrać wybory«.

Świat, w którym rządzi populizm to świat skonstruowany na wzór komiksu czy gry komputerowej. Nie ma w nim miejsca na niuanse, dyskusje i zmiany zdania. Są za to dwie przeciwne sobie strony konfliktu, rysowani grubą kreską bohaterowie i tocząca się odwiecznie walka dobra ze złem. To świat kontrastów i kosmicznych proporcji, gdzie do wszystkiego przykłada się kategorie moralne.

Szczegóły

Start:
26 października 2018
Koniec:
30 listopada 2018
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
https://biennalewarszawa.tumblr.com/post/178821331180/skip-the-line-populizm-i-obietnice-wsp%C3%B3%C5%82czesno%C5%9Bci

Miejsce

Biennale Warszawa
ul. Mokotowska 29a
00-560 Warszawa, Polska
+ Google Map
Telefon:
22 620 82 88
Strona internetowa:
https://biennalewarszawa.tumblr.com/