Geniusz baroku. Szymon Czechowicz (1689–1775)

Artystka. Anna Bilińska-Bohdanowicz

Najeźdźcy wyobraźni. Wystawa prac Andrzeja Dudzińskiego

Na tropie tajemnicy – ożywianie archiwalnych pocztówek

Paweł Orłowski. Linia i płaszczyzna

Witkacy wystawa, Zakopane

Tropikalne Uroki. Witkacy i Zakopane

Kolory przemian. Malarstwo polskie z kolekcji Krzysztofa Musiała

Metamorfozy Owidiusza – Mity greckie w rycinach według Hendrika Goltziusa

Wyspiański. Przestrzeń studyjna

96 x Giewont

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Impresje morskie” wystawa Sotera Jaxy-Małachowskiego

31 marca 201713 maja 2017

IMPRESJE MORSKIE
Wystawa malarstwa Sotera Jaxy-Małachowskiego (1867-1952)
z kolekcji prywatnej

od 31 marca do 13 maja 2017 r.
wernisaż: 31 marca o g. 19:00
Galeria Sztuki Współczesnej im. Adeli i Jerzego Ściesińskich
(prawe skrzydło Ratusza)


Soter Jaxa-Małachowski Autoportret

Soter Jaxa-Małachowski Autoportret we wnętrzu | 1915

W okresie międzywojennym tematyka marynistyczna cieszyła się w sztuce polskiej ogromną popularnością, a twórczość rodzimych malarzy marynistów była szeroko propagowana. Do grona uznanych artystów, określanych „pionierami polskiej marynistyki”, należał także Soter Jaxa-Małachowski wymieniany przez krytyków wraz z innymi malarzami szukającymi inspiracji twórczych nad brzegami Bałtyku, jak: Włodzimierz Nałęcz, Stefan Filipkiewicz, Marian Mokwa, Zofia Stankiewicz, Antoni Suchanek, Franciszek Szwoch, Wojciech Weiss i Wacław Żaboklicki.

Jesienią 1938 roku w Pałacu Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie miała miejsce indywidualna wystawa twórczości Sotera Jaxy-Małachowskiego, na której zaprezentowano kilkadziesiąt prac artysty. Były to w przeważającej liczbie kompozycje morskie, malowane realistycznie, ale jednocześnie bardzo sugestywnie oddające specyfikę pejzażu bałtyckiego. Recenzent krakowskiego „Czasu” pisał wówczas o Jaxie-Małachowskim, iż: Jego główną domeną twórczości jest wyrażanie po malarsku swych impresyj na widok motywów morza i brzegu morskiego…

Na aktualnej wystawie malarstwa Sotera Jaxy-Małachowskiego prezentowane są przede wszystkim wspomniane „impresje morskie” – nastrojowe kompozycje o motywach marynistycznych malowane nad Bałtykiem w latach dwudziestych i trzydziestych. Artysta, posługujący się w tamtym czasie głównie techniką akwareli i gwaszu, umiejętnie ukazywał w nich przejrzystość fal rozlewających się po piasku, głębię morskiej toni czy zróżnicowany koloryt morza. Aby dopełnić obraz twórczości Sotera Jaxy-Małachowskiego, na wystawie obok prac morskich prezentowane są również kompozycje artysty o innej tematyce.
/Katarzyna Łomnicka

„Z twórczością Sotera Jaxy-Małachowskiego zetknąłem się bardzo dawno temu – w pamięci wciąż mam prace artysty znajdujące się w moim domu rodzinnym. Od kilkunastu lat z nieukrywaną pasją kolekcjonera gromadzę obrazy, rysunki i wszelkie pamiątki po tym wybitnym maryniście. Jednocześnie staram się propagować wiedzę o malarstwie Sotera Jaxy-Małachowskiego, zarówno poprzez publikacje poświęcone artyście, w tym wydany przeze mnie pierwszy album dotyczący jego twórczości, jak również poprzez udostępnianie kolekcji na ekspozycje sztuki. Wystawa «Impresje morskie», którą możecie Państwo oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu prezentuje jedynie część moich bogatych zbiorów, koncentrując się na tematyce morskiej, tak przecież bliskiej malarzowi.”
–Grzegorz Kudelski

Szczegóły

Start:
31 marca 2017
Koniec:
13 maja 2017
Wydarzenie Category: