Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Soter Jaxa-Małachowski. Pejzaże morskie

30 lipca 201930 października 2019

Soter Jaxa-Małachowski. Pejzaże morskie
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Galeria Gotycka (wejście J)
31.07.2019 – 30.10.2019
wernisaż 30.07.2019, g. 17:00, wstęp wolny


W Galerii Gotyckiej Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie otwarta zostanie wystawa czasowa prezentująca twórczość Sotera Jaxy-Małachowskiego (1867-1952), jednego z ważniejszych rodzimych malarzy marynistów, mistrza pejzażu morskiego.

Soter Jaxa-Małachowski w pracowni
Soter Jaxa-Małachowski w pracowni | 1894-1900, materiały prasowe Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

W pierwszej połowie ubiegłego wieku był on artystą niezwykle cenionym, a duże uznanie zyskały zwłaszcza kompozycje o tematyce marynistycznej – liczne widoki morza i wybrzeża morskiego, porty, przystanie rybackie i sceny z życia rybaków. Morze od zawsze inspirowało wyobraźnię twórczą Sotera Jaxy-Małachowskiego, urodzonego i wychowanego w okolicach Odessy nad Morzem Czarnym. Po okresie studiów w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych oraz w Monachium, osiadł on na stałe w Krakowie, skąd podróżował na południe Europy w poszukiwaniu inspiracji artystycznych. Malował pejzaże z Włoch, szczególnie widoki Wenecji oraz wyspę Capri z charakterystycznym motywem skał wynurzających się z wody, tworzył ponadto w Dalmacji i na Lazurowym Wybrzeżu. Począwszy od 1920 roku regularnie wyjeżdżał na wybrzeże Bałtyku, gdzie w okolicach Zatoki Gdańskiej i na Półwyspie Helskim powstawały te najbardziej znane widoki morza, reprodukowane następnie w serii pocztówek wydanych przez Wydawnictwo Salonu Malarzy Polskich w ramach cyklu Cuda Polskiego Morza.

Soter Jaxa-Małachowski, Łódź rybacka na plaży, malarstwo marynistyczne, sztuka polska, Niezła sztuka
Soter Jaxa-Małachowski, Łódź rybacka na plaży | 1938, akwarela, gwasz, tektura | własność prywatna, materiały prasowe Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Soter Jaxa-Małachowski wypracował indywidualny styl malarski, który doskonale łączył realizm przedstawienia ze znakomitym wyczuciem koloru. W swoich kompozycjach artysta niezwykle trafnie oddawał nastrój krajobrazu morskiego i zmienność kolorystyki wody, zależną od pory dnia czy panującej pogody. Uznanie przyniosły mu także nokturny morskie przedstawiające taflę wody lśniącą w blasku księżyca. O artyście pisano: Dwa motywy maluje p. Małachowski z wyjątkową pasją: urok księżycowej nocy i morze.

We wczesnym okresie tworzył przede wszystkim kompozycje olejne, natomiast w latach 20. i 30. posługiwał się głównie akwarelą i gwaszem. W pejzażach morskich niemal do perfekcji doprowadził operowanie tymi technikami, ukazując przejrzystość fal rozlewających się po piasku, ich spienione grzywy czy głębię morskiej toni.

Soter Jaxa-Małachowski, Nocny połów ryb, malarstwo marynistyczne, sztuka polska, Niezła sztuka
Soter Jaxa-Małachowski, Nocny połów ryb | 1936, akwarela, gwasz, tempera | własność prywatna, materiały prasowe Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Obok prac o tematyce marynistycznej malował także widoki Krakowa, pejzaże tatrzańskie, sceny rodzajowe z dworków na Kresach oraz portrety rodzinne. Prace artysty prezentowane były na ponad 50 wystawach zbiorowych w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i we Lwowie, w warszawskiej Zachęcie oraz w Oddziale Związku Powszechnego Artystów Polskich w Krakowie, a także na kilku wystawach indywidualnych: TPSP Lwów (1910-11), ZPAP Kraków (1912), TPSP Kraków (1932, 1938).

Soter Jaxa-Małachowski, Brzeg morza, malarstwo marynistyczne, sztuka polska, Niezła sztuka
Soter Jaxa-Małachowski, Brzeg morza | 1938, akwarela, gwasz, tektura | własność prywatna, materiały prasowe Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Obrazy Sotera Jaxy-Małachowskiego eksponowane na wystawie w Zamku Książąt Pomorskich pochodzące z kolekcji prywatnej.

Więcej informacji »


Przeczytaj artykuł o tym artyście »

Soter Jaxa-Małachowski – wybitny marynista, zwany „polskim Ajwazowskim”

Szczegóły

Początek:
30 lipca 2019
Koniec:
30 października 2019
Wydarzenie Tagi:

Miejsce wydarzenia

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
ul. Korsarzy 34
Szczecin, 70-540 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 91 434 83 11
Witryna internetowa:
http://zamek.szczecin.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.