Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Stasys – rysunki refleksyjne

11 czerwca 20215 września 2021

Stasys – rysunki refleksyjne
11 czerwca – 5 września 2021
Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie
Kurator wystawy i redaktor katalogu: Piotr Kułak
Projekt graficzny katalogu i zaproszenia: Paweł Osial
Projekt plakatu: Stasys Eidrigevičius

Więcej informacji »


stasys-rysunki-refleksyjneWystawa Stasys – rysunki refleksyjne prezentuje fragment twórczości rysunkowej Stasysa Eidrigevičiusa, grafika, rysownika, malarza, twórcy pasteli i plakatów, którego prace były prezentowane na wielu indywidualnych wystawach na świecie.

Na ekspozycji znalazły się dwa cykle rysunków, wykonanych w technice tuszu, które pochodzą z prywatnej kolekcji Artysty. Oba cykle, powstałe w 2000 roku, dotychczas nie były publikowane i pokazywane na wystawach. Pierwszy, o charakterze refleksyjnym, składa się z 28 rysunków, w których Artysta przedstawia figury ludzkie wykonujące różne czynności. Ujęcia postaci stanowią pretekst do wizualizacji abstrakcyjnych pojęć i stanów emocjonalnych twórcy. Ten niepowtarzalny i wyjątkowy w twórczości cykl, rysowany na dużych kartach, charakteryzuje się prostą formą i oszczędnym językiem artystycznej wypowiedzi. Dominuje w nim cienka linia, która nastraja, ukierunkowuje, konstruuje, kadruje, uwrażliwia, wreszcie określa, jaką formę ma przyjąć „to”, co powstało w umyśle Artysty.

Drugi cykl, zbliżony pod względem formalnym do pierwszego, wykonany w tej samej technice, to zbiór 37 prac humorystyczno-erotycznych, których głównym tematem jest grzybobranie. Seria ta łączy w sobie dużą dozę humoru z erotyką. Stanowi przeciwwagę do zbioru rysunków refleksyjnych i pokazuje odmienne, bardziej humorystyczne oblicze Stasysa. W „Grzybobraniu” Artysta ukazuje sferę flirtu, zalotów miłosnych i uwodzenia zarówno w świecie ludzi, jak i zwierząt. Te miłosne uniesienia i podboje znalazły w tym cyklu symboliczną formułę i charakterystyczną formę ukazywania miejsc intymnych jako grzybów kapeluszowych, co wzmacnia żartobliwy przekaz rysunków.

Stasys Eidrigevičius, rysunki, Stasys, wystawa, Muzeum Karykatury, niezła sztuka
Stasys Eidrigevičius, Dwa grzyby | 2000
Stasys Eidrigevičius, wystawa Muzeum Karykatury, niezła sztuka
Stasys Eidrigevičius, Obłoczki | 2000

Prezentowany na wystawie materiał ilustracyjny ma na celu uświadomienie odbiorcy, że Stasys jako twórca wszechstronny, wypowiada się nie tylko za pomocą różnych dziedzin sztuki, ale także potrafi zabierać głos zarówno w poważnych sprawach, o czym świadczą jego refleksyjno-egzystencjalne rysunki, jak i śmiało sięga po nieco lżejszy, humorystyczny repertuar. Warto jednak podkreślić, że postawa Stasysa-humorysty jest postawą kontemplacyjną stąd na zaprezentowany na wystawie cykl rysunków humorystycznych należałoby spojrzeć z nieco odmiennej perspektywy i uznać je nie tyle za formę czystej rozrywki, co raczej za szczególny przykład kontynuacji refleksyjnych rozważań twórcy skupionych wokół człowieka i otaczającego go świata.

Szczegóły

Początek:
11 czerwca 2021
Koniec:
5 września 2021

Miejsce wydarzenia

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego
ul. Kozia 11
Warszawa, Mazowieckie 00-070 Polska
+ Google Map
Telefon:
+ 48 22 827 88 95
Witryna internetowa:
http://muzeumkarykatury.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.