Powroty. Szwajcarska kolekcja Zbigniewa Mikulskiego

Dźwięki pierwotne

Martyna Wójcik-Śmierska ilustracja

Słownik dobrych łodzianizmów. Interpretują polscy ilustratorzy

„Biegnąc z wilkami” w Płockiej Galerii Sztuki

Wokół Konrada Krzyżanowskiego. Asocjacje i ekspresje

Paweł Skurski „Historia ludzka” – wystawa malarstwa

Salvador Dali, wystawa, Sosnowiec, Pałac Shoena

Salvador Dali – Boska komedia. Z prywatnej kolekcji Kesauri

Międzynarodowa Wystawa Kolażu w Polsce

Wajda

Rembrandt w Łazienkach Królewskich. Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Strategie artystyczne od Skąpskiego

26 października 201817 marca 2019

Wernisaż: 26 października 2018 r.
godz. 18:00
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Mocak |
Galeria Re
Wystawa czynna do: 17 marca 2019 r.
Kurator: Mateusz Grymek

Artyści: Julia Czarnecka, Kamil Macioł, Andrzej Mara, Anastasiia Mikhno, Horacy Muszyński, Katarzyna Sokół, Emilia Turek, Franek Warzecha

Łukasz Skąpski (1958) to absolwent i były wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Przez lata pozostawał silnie związany z krakowskim środowiskiem artystycznym. Obecnie jest profesorem Akademii Sztuki w Szczecinie. Podejmowanymi przez niego tematami są życie codzienne oraz przemiany społeczne. Wraz z Oskarem Dawickim, Igorem Krenzem oraz Wojciechem Niedzielką założył Grupę Azorro, działającą w latach 2001–2010. Artyści w swoich filmach w ironiczny sposób odnosili się do artworldu i otaczającej ich rzeczywistości. Na wystawie w MOCAK-u pokazujemy fotografie, wideo i obiekty studentów oraz absolwentów prowadzonej przez Skąpskiego Pracowni Fotografii i Strategii Artystycznych.

fot. materiały organizatora

fot. materiały organizatora

Ekspozycja dzieli się na trzy części. Pierwszą stanowią prace analizujące ludzką twarz. Artyści poruszają zagadnienia związane z antropologią. Anastasiia Mikhno wykonała pomiary twarzy 86 Europejczyków, aby ujawnić ich różnorodność. Julia Czarnecka, odnosząc się do systemu inwigilacji w Chinach, stworzyła aplikację, która przyznaje punkty za szerokość uśmiechu. Kamil Macioł wykonał serię zdjęć z modelkami, eksponujących ich niedoskonałości oraz wpływ stresu na ciało. Franek Warzecha stworzył kolaż wideo, zestawiając ze sobą fragmenty filmów dwóch artystów, którzy wyrażają emocje poprzez krzyk.

Druga grupa prac to realizacje zaangażowane w problemy społeczno-polityczne. Andrzej Mara pokazuje obiekt zbudowany z papierosów wyłudzonych od przypadkowych ludzi. Emilia Turek podejmuje wątek rozłamu politycznego w naszym kraju i trwającej wojny polsko-polskiej.

W trzeciej grupie prac artyści zderzają działania komercyjne z wytworami kultury wysokiej. Horacy Muszyński głosem naganiacza zachęca do kupna produktów z grafiką inspirowaną twórczością Pieta Mondriana. Katarzyna Sokół przedstawia zdjęcia półnagiego modela w bokserkach, na których nadrukowała filozoficzne sentencje.

Niewątpliwie na jakość artystyczną wystawy wpływa duży talent edukacyjny profesora Skąpskiego. Wnikliwe spojrzenie prowadzącego pozwala studentom w odważny, autentyczny sposób podejmować aktualne tematy.

Szczegóły

Start:
26 października 2018
Koniec:
17 marca 2019
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
https://mocak.pl/strategie-artystyczne-od-skapskiego

Miejsce

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
Lipowa 4
30-702 Kraków, Polska
+ Google Map
Telefon:
(+48 12) 263 40 40
Strona internetowa:
https://www.mocak.pl