Geniusz baroku. Szymon Czechowicz (1689–1775)

Artystka. Anna Bilińska-Bohdanowicz

Najeźdźcy wyobraźni. Wystawa prac Andrzeja Dudzińskiego

Na tropie tajemnicy – ożywianie archiwalnych pocztówek

Paweł Orłowski. Linia i płaszczyzna

Witkacy wystawa, Zakopane

Tropikalne Uroki. Witkacy i Zakopane

Kolory przemian. Malarstwo polskie z kolekcji Krzysztofa Musiała

Metamorfozy Owidiusza – Mity greckie w rycinach według Hendrika Goltziusa

Wyspiański. Przestrzeń studyjna

96 x Giewont

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Szukalski – prorok ponowoczesności

6 kwietnia 2019 • 17:0019:00 CET

Wydarzenie Nawigacja

Co?
Spotkanie i promocja pierwszego polskiego albumu
poświęconego Stanisławowi Szukalskiemu
Gdzie?
Arteteka, ul. Rajska 12, Kraków
Kiedy?
6 kwietnia 2019, g. 17:00


stanislaw-szukalski-spotkanieEvviva L’arte zaprasza na spotkanie, na którym dyskutować będziemy dzieło i życie Stanisława Szukalskiego, Stacha z Warty. Tym razem, tuż obok ukochanego przez Szukalskiego Wawelu, zastanowimy się nad tym, czy nadal mamy bać się Smoka i jak wizjonerskie rzeźby i rysunki Szukalskiego wpisują się w naszą współczesność.

W dyskusji udział wezmą:
-prof. Lechosław Lameński (historyk sztuki, Kierownik Katedry Historii Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej KUL);
-prof. Maciej Miezian (historyk sztuki, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa);
-dr hab. Wawrzyniec Rymkiewicz (filozof, redaktor naczelny Kwartalnika Kronos,Kierownik Zakładu Historii Filozofii Polskiej UW)
-prowadzenie: Jan Bińczycki (Korporacja Ha!art)

Przed dyskusją pokażemy 2 krótkie filmy o Szukalskim i Szczepie Rogate Serce, zrealizowane w 1986 roku w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi: W kręgu Stanisława Szukalskiego (reż. G. Dubowski i B. Folta) oraz Szczepowy (reż. I. Szczepański)


Podczas spotkania nabyć będzie można
– Album Szukalskiego (w cenie promocyjnej),
a także poszukiwane przez czytelników książki prof. Lameńskiego :
– „Stach z Warty. Szukalski i Szczep Rogate Serce ” (2007)
– „Szukalski – Teksty o sztuce i wypowiedzi polemiczne oraz korespondencja z lat 1924-1938” (2013).

Ze wstępu prof. Lechosława Lameńskiego:

Stanisław Szukalski (1893-1987), bardziej znany jako STACH Z WARTY SZUKALSKI, rzeźbiarz, rysownik, malarz, teoretyk i krytyk sztuki, wydawca i dramaturg w jednej osobie. Pomysłodawca tzw. metody „twórcownianej”, która miała zastąpić akademicki system nauczania w akademiach sztuk pięknych. Autor idei powstania Polski II-ej – w ramach zreformowanej, tj. zdominowanej przez narody słowiańskie, unii państw europejskich: Neuropy z Gammadionem (podwójną, odwróconą swastyką), jako herbem. Nowym godłem państwowym Polski miał być Toporzeł, a miejscem kultu całego narodu Duchtynia na dnie Smoczej Jamy w Krakowie.

Twórca wielowątkowej, niezwykle rozbudowanej lingwistyczno-antropologicznej teorii, którą nazwał Zermatyzmem. W mniemaniu artysty była nauką, mającą badać prehistorię ludzkości i początki cywilizacji, kiedy to ludzie opuściwszy zalaną przez Potop Wyspę Wielkanocną, stworzyli nową cywilizację w Zermatt w Alpach Szwajcarskich (stąd nazwa całej teorii). Wszyscy mówili wówczas jednym językiem. Artysta odkrył go i nazwał po polsku Macimową (Mową-matką), a po angielsku Protong. Założyciel i duchowy przywódca grupy artystycznej Szczep Rogate Serce, (działającej w latach 1929-1936 w środowisku krakowskim) i efemerycznego pisma „Krak”.

Bez wątpienia jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiego życia artystycznego w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Autor całego szeregu skandali towarzyskich, uczestnik dwóch (przegranych) procesów o zniesławienie, żarliwy patriota, gorący zwolennik marszałka Józefa Piłsudskiego, a zarazem antyklerykał, antykomunista i antysemita. Chociaż żył bardzo długo (94 lata), to w ukochanej ojczyźnie przodków mieszkał zaledwie około dwudziestu lat, podczas gdy resztę swego barwnego życia spędził na emigracji w USA.

O ile w okresie dwudziestolecia międzywojennego mówiono i pisano o Stanisławie Szukalskim dużo i chętnie (najczęściej bardzo krytycznie), to po 1945 roku – w latach istnienia PRL – ze względu na jego radykalne poglądy i niechęć do komunistów oraz fakt, że pozostał na emigracji, programowo o Szukalskim zapomniano.

Niniejszy album jest więc pierwszym, tak szerokim, popularnonaukowym, bogato ilustrowanym opracowaniem tematu, przybliżającym sylwetkę twórczą artysty i jego poglądy na sztukę polskiemu czytelnikowi.

Wydarzenie na facebooku >>

Szczegóły

Data:
6 kwietnia 2019
Czas:
17:00 – 19:00
Wydarzenie Category:

Miejsce

Arteteka
ul. Rajska 12
31-124 Kraków, Polska
+ Google Map
Telefon:
12 375 21 43