Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza

21 czerwca 202230 października 2022

Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza

Tomasz Mańkowski.
Architektura jest najważniejsza

21 czerwca 2022 r. – 30 października 2022 r.
Muzeum Architektury we Wrocławiu
Kuratorzy: Joanna Majczyk, Barbara Szczepańska, Maciej Siwy

Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza
Wystawa Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza

Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na pierwszą w historii monograficzną wystawę poświęconą życiu i twórczości Tomasza Mańkowskiego – architekta, profesora, nauczyciela akademickiego i twórcy, który przez cały okres swojej zawodowej działalności związany był z Krakowem i tamtejszym Wydziałem Architektury.

Mańkowski wierzył, że „architektura jest najważniejsza”, ponieważ jest sztuką oddziałującą na wszystkie sfery życia. Pracował przez ponad pięćdziesiąt lat – od 1954 roku, kiedy ukończył studia, do pierwszej dekady XXI wieku. Stworzył własną filozofię projektowania, opartą o poczucie wrażliwości i odpowiedzialności społecznej. Był przekonany, że problemy społeczne można rozwiązywać za pomocą architektury i planowania przestrzennego, które postrzegał jako narzędzia służące zapewnieniu wszystkim równego prawa do mieszkania w godnych warunkach. Pozostał wierny modernizmowi z jego prostotą form i humanistycznym przesłaniem. Jego prace do dziś wyróżnia: logika powiązań, geometria układów (siatki, moduły) oraz ortogonalne formy, które z czasem ewoluowały do struktur bardziej złożonych przy zachowaniu jednoznaczności i przejrzystości tektoniki.

Na wystawie zaprezentowane zostaną projekty i realizacje Tomasza Mańkowskiego z całego okresu jego twórczej działalności, w najpełniejszy sposób obrazujące jego autorską filozofię twórczą i podejmowane przez niego zagadnienia: mieszkalnictwo, prefabrykację, poodwilżowy modernizm oraz postmodernizm. Temat mieszkalnictwa i prefabrykacji reprezentować będą między innymi domki prefabrykowane z odpadów drzewnych czy monumentalne założenie Miasteczka Studenckiego AGH. Zagadnienie poodwilżowego modernizmu ukaże grupa koncepcji konkursowych współprojektowanych przez Mańkowskiego w drugiej połowie lat 50. Postmodernizm w twórczości architekta, rozumiany w autorski sposób jako gra z geometrią i formą, przedstawią między innymi projekty Wioski Dziecięcej w Rajsku koło Oświęcimia oraz Radia Kraków, będącego jedną z najczęściej nagradzanych realizacji autorstwa Mańkowskiego.

Szczegóły

Początek:
21 czerwca 2022
Koniec:
30 października 2022
Witryna internetowa:
http://ma.wroc.pl/pl/artykul/tomasz-mankowski-architektura-jest-najwazniejsza/
NIEZŁA SZTUKA © 2022. ALL RIGHTS RESERVED.