Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Tożsamość polska

15 listopada 20191 marca 2020

Wystawa czynna do: 01 marca 2019 r.
Muzeum Plakatu w Wilanowie|
Galeria Frormat B1 i Galeria Format B2
Kurator: Mariusz Knorowski

Wystawa Tożsamość polska prezentuje blisko 300 plakatów i różnego typu akcydensów ze zbiorów Muzeum Plakatu w Wilanowie. Uzupełniają ją obiekty pochodzące z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej i kolekcji prywatnych: Piotra Dąbrowskiego i Waldemara Izdebskiego.

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

Plakat asymiluje i przetwarza treści związane z zagadnieniami ikonografii narodowej. Bywało, że sakralizował niektóre jej podniosłe aspekty w momentach przesileń, jak i podejmował polemikę z utrwalonymi stereotypami i opatrzonymi schematami oraz hierarchiami, stając się orężem walki ideologicznej.
Wystawa ma charakter pokazu plastyki i w jej granicach się wyczerpuje. Jest to kalejdoskop obrazów rozrzuconych na przestrzeni stulecia, które dotyczyły zagadnienia tożsamości w większym lub mniejszym stopniu, niekiedy dotykały go tylko aluzyjnie albo przywoływały jako treść domyślną, ale rozumianą samą przez się.

Ekspozycja jest ułożona jest według grup tematycznych w rozwinięciu typologicznym i w ten sposób tworzy główne osie narracji. Odstępstwa od chronologii i grupowanie dzieł w klastery ma ukazywać ponadczasowe relacje, wędrówkę niektórych motywów lub ich uwspółcześnioną redakcję.

Szczegóły

Początek:
15 listopada 2019
Koniec:
1 marca 2020
Witryna internetowa:
http://www.postermuseum.pl/wystawy/tozsamosc-polska,80.html

Miejsce wydarzenia

Muzeum Plakatu w Wilanowie
ul. St. Kostki Potockiego 10/16
Warszawa, 02-958 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 22 842 26 06
Witryna internetowa:
http://www.postermuseum.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.