Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Tradycja i nowoczesność. Sztuka w międzywojennym Poznaniu.

27 lutego 20228 maja 2022

Tradycja i nowoczesność. Sztuka w międzywojennym Poznaniu. Stowarzyszenie Artystów Wielkopolskich „Plastyka”(1925-1939)

Tradycja i nowoczesność. Sztuka w międzywojennym Poznaniu.
Stowarzyszenie Artystów Wielkopolskich „Plastyka”(1925-1939)

27 lutego 2022 r – 08 maja 2022 r.
Muzeum Narodowe w Poznaniu
Kurator: dr Jarosław Mulczyński

Tradycja i nowoczesność. Sztuka w międzywojennym Poznaniu. Stowarzyszenie Artystów Wielkopolskich „Plastyka”(1925-1939)
Wystawa Tradycja i nowoczesność. Sztuka w międzywojennym Poznaniu.
Stowarzyszenie Artystów Wielkopolskich „Plastyka”(1925-1939)

Sztukę międzywojennego Poznania w ogromnej części tworzyli artyści ze stowarzyszenia „Plastyka”. Otwarty i demokratyczny program łączył tradycjonalizm z nowoczesnością, uwzględniając zarazem rodzime pierwiastki sztuki ludowej. Tak zdefiniowany program dopuszczał więc różnorodność stylów i kierunków w twórczości członków poznańskiego ugrupowania. Odzwierciedlał on niejednorodne oblicze sztuki dwudziestolecia międzywojennego, a jednocześnie jej bogactwo i różnorodność przejawiającą się zarówno w malarstwie, rzeźbie i grafice, jak i dziedzinach sztuki użytkowej – ceramice, tkaninie i witrażu.

Odkąd sztuka – po odzyskaniu przez Polskę niepodległości – przestała pełnić rolę służebną wobec kwestii narodowych, rezygnowała również z tematyki historyczno-patriotycznej, by podjąć problematykę związaną głównie z zagadnieniami formy, bryły, kompozycji, barwy czy przestrzeni. Odciskały się w niej napływające do naszego kraju nowe kierunki artystyczne z Europy Zachodniej, głównie z Francji. Jak wynika z programu „Plastyki”, przedstawiciele poznańskiego ugrupowania dopuszczali zarówno wpływy nowej sztuki docierającej z Zachodu, jak i uwzględniali tradycyjną i zdyscyplinowaną formę, a także akceptowali oddziaływanie kultury polskiej. Zgodnie z nowymi tendencjami epoki, w dziełach członków „Plastyki”, pojawiła się urozmaicona tematyka, jak pejzaże, portrety, sceny rodzajowe i figuralne, martwe natury, akty, tematyka religijna i sportowa oraz sceny o charakterze ludowym.

Członkami ugrupowania „Plastyka” zostawało wielu artystów poznańskich, a stworzone przez nich Stowarzyszenie stało się swoistą wizytówką powiększającego się i coraz bardziej dynamicznego środowiska poznańskiego. Głównym zamierzeniem ugrupowania było organizowanie wystaw i ekspansja środowiska poznańskiego na zewnątrz. Ogółem brali oni udział w około czterdziestu wystawach w Poznaniu i w innych miastach Polski oraz zagranicą. Prezentacja prac tak szerokiego grona artystów zrzeszonych w „Plastyce” pozwoli na ukazanie nowego, dynamicznego środowiska poznańskiego na artystycznej mapie kraju, obok Warszawy, Krakowa, Lwowa, Wilna i Łodzi.

Wystawa w Muzeum Narodowym w Poznaniu prezentuje bogactwo i różnorodność „Plastyki”,
ponad 300 prac wielu gatunków: malarstwa, rzeźby, rysunku i grafiki, ceramiki, tkaniny i witrażu oscylujących między tradycją a nowoczesnością. Zgodnie z koncepcją kuratora wystawy ekspozycja prezentować będzie prace z sześciu działach: Bogactwo i różnorodność, W kręgu awangardy, Plakaty, Rysunki, grafiki i akwarele, Portrety oraz Medale, medaliony, plakiety i witraże.

Miejsce wydarzenia

Muzeum Narodowe w Poznaniu
Aleje Marcinkowskiego 9
Poznań, 61-745 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 61 85 68 000
Witryna internetowa:
http://www.mnp.art.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.